GOPR Karkonosze wczorajsza akcja ratunkowa.

Wczoraj o godzinie 19:00 do Stacji Centralnej dotarła informacja o dwóch turystach, którzy zabłądzili w rejonie czerwonego szlaku nad Kotłem Małego Stawu.

Po zlokalizowaniu miejsca zdarzenia ratownik dyżurny w Stacji Centralnej GOPR w Jeleniej Górze próbował poprowadzić turystów w bezpieczne miejsce zdalnie.
Jednak po ok. 20 minutach turyści zgłosili, że jeden z nich opadł z sił i nie jest w stanie kontynuować marszu.
Zapadła decyzja o wyjeździe zespołu dyżurnego z Karpacza.
W tym czasie do mężczyzn wzywających pomoc dotarł turysta wyposażony w rakiety śnieżne i pomógł wrócić tej dwójce do skrzyżowania szlaków przy Spalonej Strażnicy i został tam z nimi do przyjazdu ratowników GOPR.
Po dotarciu ratownicy stwierdzili znaczne wychłodzenie dwójki turystów, stan jednego z nich wskazywał na hipotermię 3 stopnia.
Po zabezpieczeniu termicznym ewakuowano turystów do Schroniska Strzecha Akademicka tam wstępnie ogrzano najciężej wychłodzonego i kontynuowano ewakuację do Karpacza. Drugi turysta pozostał w schronisku do rana.
Turystę z hipotermią przekazano do zespołu PRM w Stacji Ratunkowej Karpacz. Po ogrzaniu w trakcie przekazywania do pogotowia ratunkowego temperatura ciała mężczyzny wynosiła 32⁰C. Akcję zakończono o godzinie 1:00 w nocy.
Dziękujemy Panu Arturowi który pomógł tej dwójce na szlaku i pracownikom schroniska Strzecha Akademicka.
Obecnie w szczytowych partiach Karkonoszy panują bardzo trudne warunki i ogłoszony jest 3. Stopień zagrożenia lawinowego Temperatura wynosi około -9°C. Wiatr północno – zachodni bardzo silny, w porywach ponad 25 m/s – powoduje zamieć i zawieje, obniża temperaturę odczuwalną nawet do -23°C?❕❕
W ciągu dnia opady śniegu. Mgła – widzialność ograniczona.?️
Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, na niej od 60 do 120 cm świeżego i przewianego śniegu – szlaki nieprzetarte, wymagające uciążliwego torowania Wyjście w góry może być niebezpieczne nawet dla doświadczonych i dobrze przygotowanych turystów.
✔️Przekaż 1,5 % swojego podatku na wsparcie naszej działalności:
✔️KRS: 0000607021
✔️Cel szczegółowy: Grupa Karkonoska GOPR