Jedzenie z owadów w Polskich restauracjach: Burger i pizza z dodatkiem larw.

Temat spożywania owadów, w tym larw, nabiera coraz większej popularności, zwłaszcza w krajach zachodnich. Chociaż dla wielu osób jest to wciąż kontrowersyjne.

Sieć restauracji, która wprowadziła do menu dania z larwami, reaguje na rosnącą dyskusję na temat jedzenia owadów, ale też może chcieć popularyzować takie rozwiązania w Polsce. Decyzja ta wiąże się jednak z ryzykiem – nowa oferta może zniechęcić niektórych klientów, a w konsekwencji spowodować spadek popularności restauracji.

Warto jednak zauważyć, że spożywanie owadów nie jest nowym zjawiskiem – w wielu krajach, w tym np. w Azji czy Afryce, jest to praktyka powszechnie stosowana. Z drugiej strony, w Europie i Ameryce Północnej jest to nadal niszowy trend, ale jego popularność zaczyna rosnąć.

Wprowadzenie jedzenia z larwami do menu w polskiej restauracji jest więc ryzykownym  eksperymentem.  Czy takie rozwiązanie zyska na popularności w Polsce, czas pokaże.

W Polsce jedną z pierwszych restauracji, która wprowadziła dania z jadalnymi owadami do swojego menu, jest 7 Street – Bar&Grill. Restauracja oferuje m.in. burgera z mącznika młynarka oraz pizzę z tym samym gatunkiem owada. Łukasz B. Błażejewski, Dyrektor Generalny restauracji, dokładnie opisał skład obu dań w wywiadzie dla horecabc.pl. Burger z owadami składa się także z sosu chili-lime, rukoli, sera cheddar, ogórka konserwowego, pomidora i czerwonej cebuli. Z kolei pizza zawiera klasyczną mozzarellę, sos pomidorowy, suszone pomidory, kukurydzę, oliwki, bazylię, paprykę chili grys i jadalne owady mącznika młynarka o smaku pomidorów z ziołami.

Restauracja podkreśla, że serwowane przez nią “robale” przed podaniem są uprażone i że nie jest to akcja promocyjna mająca na celu wypromowanie tego typu jedzenia, a po prostu ciekawostka kulinarna.

Należy jednak zauważyć, że wprowadzenie tak kontrowersyjnej oferty do menu nie jest pozbawione ryzyka. Restauracja może stracić na popularności, a klienci, którzy nie są gotowi na spożywanie owadów, mogą zniechęcić się do odwiedzania jej lokali. Mimo to, restauracje oferujące dania z jadalnymi owadami stają się coraz bardziej popularne i można się spodziewać, że trend ten będzie się rozwijał w przyszłości.