Kobieta znalazła i przywłaszczyła Sobie telefon.

Policjanci ze Szklarskiej Poręby zatrzymali kobietę, która przywłaszczyła telefon komórkowy o wartości blisko 2600 zł. Do zdarzenia doszło 2 lutego br. w Szklarskiej Porębie. Kobieta zauważyła leżący na jednym z parkingów telefon i go zabrała, w myśl panującego przekonania „znalezione nie kradzione”. Mienie zostało odzyskane.

Teraz za popełniony czyn odpowie ona przed sądem. Jest on zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Policjanci z Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie ustalili, a następnie zatrzymali 32-letnią mieszkankę powiatu złotoryjskiego podejrzaną o przywłaszczenie mienia.
Jak ustalili funkcjonariusze, do zdarzenia doszło 2 lutego 2023 roku w Szklarskiej Porębie. Kobieta zauważyła leżący na jednym z parkingów telefon komórkowy i go zabrała. Jego wartość właściciel oszacował na blisko 2600 zł.

Powiadomieni o przestępstwie policjanci rozpoczęli poszukiwanie osoby, która dopuściła się tego czynu.  Funkcjonariusze na podstawie uzyskanych w tej sprawie informacji oraz prowadzanych działań wytypowali, a następnie zatrzymali  podejrzewaną o popełnienie tego czynu. W trakcie czynności odzyskali również telefon.

Teraz kobieta za przywłaszczenie mienia odpowie przed sądem. Czyn ten zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Policja przypomina, że karalne jest zabranie dla siebie znalezionej, cudzej rzeczy.

Każdy kto znalazł cudzą rzecz jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład Policji lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza.

Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania Policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy.  Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić  własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwalają (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.
Wykroczenie to może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny.

Jest to tak zwane wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.