Policjanci ze Szklarskiej Poręby zatrzymali złodzieja kabli

Jeleniogórzanka uwierzyła mężczyźnie, podającego się za pracownika banku, że zarobiła 3500 tysiąca dolarów inwestując w kryptowaluty, a w rezultacie straciła blisko 7 tysięcy złotych.

Oszust polecił pokrzywdzonej zainstalować aplikację, za pomocą której uzyskał dostęp do jej konta oraz danych osobowych i zawarł na nią kilka umów pożyczek w różnych parabankach. Jeleniogórscy policjanci apelują o ostrożność.

17 maja 2023 roku, policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze przyjęli zawiadomienie w sprawie oszustwa. Mężczyzna podszywając się pod pracownika banku poinformował jeleniogórzankę o tym, że zarobiła 3500 dolarów inwestując w kryptowaluty, a następnie polecił jej, aby na swoim  komputerze zainstalowała  aplikację, za pomocą, której poprzez sieć Internet uzyskał dostęp do jej rachunku bankowego, a także danych osobowych oraz w jej imieniu zawarł internetowo kilka umów pożyczek gotówkowych.

Wstępnie wartość poniesionych strat pokrzywdzona oszacowała na blisko 7 tysięcy złotych.
Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że policjant ani pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe, podanie kodów blik czy zainstalowanie aplikacji na urządzeniach.

W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację, dzwoniąc samemu do banku lub udając się do najbliższej placówki!
Policja przestrzega przed instalowaniem programu AnyDesk, za pomocą którego oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami.

Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać   danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.