Słowa Putina o dolarze wzbudziły niepokój w Kongresie USA

Wypowiedź prezydenta Rosji, Władimira Putina, na temat dolarowego systemu finansowego wywołała niepokój w Kongresie USA. Putin oświadczył, że “dolar przestał być miarą wartości” i wskazał na konieczność poszukiwania alternatywnych sposobów rozliczeń międzynarodowych.

Jego słowa spowodowały gwałtowne reakcje na rynkach finansowych, a niektórzy przedstawiciele Kongresu USA nazwali je “groźnymi” i “nieodpowiedzialnymi”.

Kwestia statusu dolarowego systemu finansowego od dawna budzi kontrowersje i niepewność wśród inwestorów i przedstawicieli rządów. Jednakże słowa Putina są niezwykle istotne, biorąc pod uwagę rolę, jaką dolar odgrywa w międzynarodowym handlu i finansach. Wprowadzenie zmian w systemie finansowym może spowodować poważne niepokoje i skutki gospodarcze, zarówno dla Rosji, jak i dla całego świata.

Marjorie Taylor Greene, członkini Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej, ostrzegła na Twitterze przed negatywnymi skutkami konfliktu na Ukrainie dla amerykańskiej gospodarki. Jej wypowiedź odnosi się do sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdzie w ostatnich tygodniach zwiększyły się napięcia, a Rosja skierowała tam swoje wojska.

Greene oskarżyła USA o rozpętanie konfliktu na Ukrainie i sugerowała, że jest to część szerszego planu mającego na celu osłabienie amerykańskiej gospodarki. Jej słowa wywołały mieszane reakcje wśród innych polityków i ekspertów. Niektórzy z nich podkreślili, że sytuacja na Ukrainie rzeczywiście może mieć negatywne skutki dla gospodarki USA, zwłaszcza jeśli dojdzie do eskalacji konfliktu. Inni jednak uważają, że wypowiedź Greene jest nadmiernie emocjonalna i nie ma uzasadnienia w faktach.

Wczoraj Putin udzielił wywiadu w telewizji Rossija 24, gdzie zaproponował wykorzystanie chińskiego juana w rozliczeniach z innymi krajami. Według niego, Rosja nie chce wkraczać na drogę dolara, ale zostanie zmuszona do poszerzenia stosowania innych walut, które uważa za wiarygodne. Putin powiedział, że w ten sposób USA odpiłowują konar, na którym siedzą. Słowa te wywołały reakcję w Kongresie USA.