Dzisiaj jest: 14.6.2021, imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny

FAKTY o Covid-19 Część II

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 236 Autor:

Źródła do faktów na temat Covid-19, dostarczone przez ekspertów w tej dziedzinie, aby pomóc naszym czytelnikom w realistycznej ocenie ryzyka. (Regularne aktualizacje poniżej)

FAKTY o Covid-19 Część II

Tymczasem w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach rządy apelują o wprowadzenie biometrycznych „paszportów odpornościowych” i przedstawiają je jako rzekomo „jedyne wyjście” z blokady, pierwotnie wprwoadzonej z powodów politycznych. Brytyjski Instytut Tony’ego Blaira wezwał do „rozszerzenia nadzoru technologicznego” w celu „zwalczania koronawirusa”.

W Stanach Zjednoczonych firma Palantir z Doliny Krzemowej zajmująca się analizą danych ma odegrać kluczową rolę w tworzeniu platformy danych do monitorowania (już malejącego) rozprzestrzeniania się koronawirusa. Palantir jest znany ze swoich projektów informatycznych z agencjami wywiadu i wojskiem. Został założony przez amerykańskiego miliardera i zwolennika Trumpa Petera Thiela.

W Izraelu monitorowanie kontaktów ludności cywilnej jest przeprowadzane przez krajowy wywiad Shin Bet z wykorzystaniem programów grupy NSO, znanej z oprogramowania szpiegowskiego służącego do monitorowania działaczy na rzecz praw obywatelskich i obrońców praw człowieka na całym świecie.

Kraje takie jak Rosja i Chiny także chcą rozszerzyć masowy nadzór nad ludnością w związku z rzekomym „kryzysem koronawirusowym”, ale najprawdopodobniej zrobią to niezależnie od USA.

Pomysł, że pandemię można wykorzystać do rozszerzenia kontroli populacji, nie jest nowy: już w 2010 r. Amerykańska Fundacja Rockefellera opisała „scenariusz blokady” w raporcie na temat przyszłych zmian technologicznych i społecznych, w którym przewidywano bieżące wydarzenia z imponującą dokładnością (strony 18ff). Wówczas scenariusz ten był opisywany jako “najgorszy przypadek autorytaryzmu”.

Tymczasem ponad 500 naukowców ostrzega w liście otwartym przed „bezprecedensowym nadzorem społeczeństwa” za pośrednictwem aplikacji do śledzenia kontaktów.

Tak zwane Centrum Bezpieczeństwa Zdrowia na uniwersytecie Johna Hopkinsa, które jest sercem zarządzania pandemią Covid-19 i które znacznie przyczyniło się do globalnej eskalacji dzięki wprowadzającym w błąd wykresom, jest również bardzo ściśle powiązane z amerykańskim aparatem bezpieczeństwa i zostało zaangażowane w niektóre wcześniejsze symulacje i operacje.

Ogólnie rzecz biorąc, współpraca z podmiotami prywatnymi w celu osiągnięcia celów geostrategicznych nie jest nowym ani niezwykłym zjawiskiem w amerykańskiej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa.

Na przykład założyciel Microsoftu, Bill Gates, najważniejszy prywatny sponsor WHO, przemysłu szczepionkowego i identyfikatorów biometrycznych, sfinansował Globalny Program Zdrowia amerykańskiego ministerstwa spraw zagranicznych już w 2003 r. Pojawia się pytanie o to, jak polityka zdrowotna wpływa na geopolitykę i odwrotnie, w jaki sposób polityka zdrowotna może być wykorzystana do osiągnięcia celów geostrategicznych.

25 kwietnia, 2020

Wydarzenia medyczne
 • Profesor Detlef Krüger, poprzednik znanego niemieckiego wirusologa Christiana Drostena w klinice Charité w Berlinie, mówi w swoim ostatnim wywiadzie, że Covid-19 jest „pod wieloma względami porównywalny z grypą” i „nie jest bardziej niebezpieczny, niż niektóre warianty wirusa grypy”. Profesor Krüger uważa, że „zalecane przez politykow noszenie maseczek” to przejaw “akcjonizmu” i jest potencjalnie „działaniem rozprzestrzeniającym wirusa”. Jednocześnie ostrzega przed „ogromnymi skutkami ubocznymi” spowodowanymi podjętymi restrykcjami.
 • Były główny szwedzki i europejski epidemiolog profesor Johan Giesecke udzielił wywiadu austriackiemu magazynowi Addendum. Profesor Giesecke twierdzi, że od 75% do 90% epidemii jest „niewidoczna”, ponieważ u wielu osób nie występują żadne objawy, lub są one bardzo słabe. Wprowadzenie restrykcji byłoby zatem „bezcelowe” i zaszkodziłoby całemu społeczeństwu. Podstawą szwedzkiej strategii jest to, że „ludzie nie są głupi”. Giesecke spodziewa się śmiertelności między 0,1 a 0,2%, podobnie jak w przypadku grypy. Profesor Giesecke twierdzi również, że Włochy i Nowy Jork były bardzo słabo przygotowane na wirusa, gdyż nie chroniły ludzi z grup ryzyka.
 • Najnowsze dane z Włoch pokazują (strony 12 i 13), że zmarło 60 z prawie 17 000 lekarzy i pielęgniarek, którzy uzyskali wynik pozytywny. Oznacza to, że wskaźnik śmiertelności Covid-19 jest mniejszy niż 0,1% dla osób poniżej 50 roku życia, 0,27% dla osób w wieku od 50 do 60 lat, 1,4% dla osób w wieku od 60 do 70 lat i 12,6% dla osób w wieku od 70 do 80 lat. Nawet te liczby są prawdopodobne zbyt wysokie, ponieważ są to zgony z koronawirusem i niekoniecznie z powodu koronawirusa. Nawet do 80% ludzi pozostaje bezobjawowych, więc wielu pracowników służby zdrowia mogło nie zostać przetestowanych. Ogólnie jednak wartości są zgodne z wartościami np. Korei Południowej i pokazują, że wskaźnik śmiertelności jest na poziomie umieralności z powodu zwykłej grypy sezonowej.
 • Szef Włoskiej Obrony Cywilnej oświadczył w połowie kwietnia, że w domach opieki w Lombardii zmarło ponad 1800 osób i że w wielu przypadkach przyczyna śmierci nie jest jeszcze jasna. Wcześniej wiadomo było, że opieka nad osobami starszymi i domami opieki, a w rezultacie cały system opieki zdrowotnej w niektórych częściach Lombardii upadł, częściowo z powodu strachu przed wirusem i wprowadzeniem restrykcji.
 • Najnowsze dane z Belgii pokazują, że tam również nieco ponad 50% wszystkich dodatkowych zgonów ma miejsce w domach opieki społecznej, które cierpią z powodu restrykcji. W 6% tych zgonów Covid-19 został „potwierdzony”, w 94% zgonów był „podejrzewany”. Około 70% pozytywnie przetestowanych pracowników i mieszkańców nie wykazywało żadnych objawów.
 • Brytyjski Guardianprzytacza nowe badania, zgodnie z którymi zanieczyszczenie powietrza może być „kluczowym czynnikiem” przyczyniającym się do śmierci z Covid19. Na przykład 80% zgonów w czterech krajach miało miejsce w najbardziej zanieczyszczonych regionach (w tym w Lombardii i Madrycie).
 • Kalifornijski lekarz dr Dan Erickson na konferencji prasowej podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi Covid19. Do tej pory szpitale i oddziały intensywnej terapii w Kalifornii i innych stanach są w dużej mierze puste. Dr Erickson donosi, że w kilku stanach USA są przypadki wywierania presji na lekarzy, aby wystawiali akty zgonu wspominające o Covid-19, nawet jeśli sami lekarze się z tym nie zgadają. Dr Erickson zaleca poddanie kwarantannie tylko chorych, a nie zdrowych lub całego społeczeństwa, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na zdrowie i psychikę. Zaobserwowano już znaczny wzrost „efektów wtórnych”, takich jak alkoholizm, depresja, samobójstwa i przemoc domowa w stosunku do dzieci i partnerów. Na podstawie danych z różnych krajów, dr Erickson ocenia śmiertelność Covid-19 na około 0,1% lub podobną do grypy. Według dr Ericksona maseczki na twarz mają sens tylko w specjalnych sytuacjach, takich jak w szpitalu, ale nie w życiu codziennym.
 • Niemiecka gazeta DIE ZEIT koncentruje się na wysokiej liczbie pustych łóżek w szpitalach, które w niektórych oddziałach sięgają nawet 70%. Badania na raka czy przeszczepy narządów, które nie są krytyczne z punktu widzenia przeżycia pacjenta, zostały anulowane, aby zrobić miejsce dla osób z Covid-19 – ale jak na razie są one puste.
 • Nowe danej z Wielkiej Brytanii pokazują, że obecnie około 2000 osób tygodniowo umiera w domu nie z powodu Covid-19, ale ponieważ nie mogą lub nie chcą korzystać z systemu opieki zdrowotnej. Są to głównie pacjenci z nagłymi przypadkami jak zawał serca czy udar, a także osoby przewlekle chore.
 • Naukowcy z Austrii doszli do wniosku, że w marcu zmarło tam więcej osób z powodu nieleczonych zawałów serca, niż z powodu Covid19.
 • W Niemczech wprowadzono wymóg noszenia maseczek w transporcie publicznym i w punktach sprzedaży detalicznej. Prezes Światowego Stowarzyszenia Medycznego, Frank Montgomery, skrytykował to jako „niewłaściwe”, a używanie szalików czy chust do zasłaniania twarz jako „śmieszne”. W rzeczywistości badania pokazują, że stosowanie maseczek w życiu codziennym nie przynosi wymiernych korzyści osobom zdrowym i bezobjawowym, dlatego szwajcarski infekcjolog dr Vernazza mówi o „medialnym szumie”. Inni krytycy nazywają to symbolem „przymusowego posłuszeństwa”.
 • W 2019 r. badanie WHO pokazało, że “jest niewiele lub nawet w ogóle nie ma dowodów naukowych” na skuteczność takich środków, jak „dystans społeczny”, ograniczenia podróży czy blokady. (Oryginalne badanie)
 • Niemieckie laboratorium stwierdziło na początku kwietnia, że zgodnie z zaleceniami WHO testy na obecność Sars-CoV-2 są obecnie uważane za pozytywne nawet wtedy, gdy konkretna sekwencja docelowa wirusa Covid-19 jest ujemna i pozytywna jest tylko bardziej ogólna sekwencja docelowa koronawirusa. Może to jednak prowadzić do tego, że inne koronawirusy również powodują fałszywie dodatni wynik testu. Laboratorium wyjaśniło również, że przeciwciała Covid-19 są często wykrywalne tylko dwa do trzech tygodni po wystąpieniu objawów. Należy to wziąć pod uwagę, aby nie lekceważyć faktycznej liczby osób już odpornych na Covid-19.
 • Zarówno w Szwajcarii jak i w Niemczech niektórzy politycy wezwali do „obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusom”. Jednak szczepienia przeciwko tak zwanej „świńskiej grypie” z 2009/2010 r. doprowadzały niekiedy do poważnych uszkodzeń neurologicznych, szczególnie u dzieci, a roszczenia o odszkodowania idą w miliony.
 • Profesor Christopher Kuhbandner: O braku naukowego uzasadnienia na wprowadzenie restrykcji koronawirusowych: „Podawane liczby dotyczące nowych infekcji zawyżają prawdziwe rozprzestrzenianie się koronawirusa. Obserwowany szybki wzrost nowych infekcji wynika prawie wyłącznie z faktu, że liczba testów gwałtownie wzrosła w czasie (patrz wykres poniżej). Tak więc, przynajmniej według podawanych liczb, w rzeczywistości nigdy nie nastąpiło wykładnicze rozprzestrzenianie się koronawirusa. Podane liczby dotyczące nowych infekcji ukrywają fakt, że liczba nowych infekcji spada od około początku lub połowy marca”.
Zielony: Prawdziwy wzrost liczby zarażonych osób. Czerwony: wzrost notowany z powodu większej liczby testów.
Szwecja: Media kontra rzewywistość
 • Niektórzy czytelnicy byli zaskoczeni spadkiem liczby zgonów w Szwecji, ponieważ większość mediów pokazuje gwałtownie rosnącą krzywą. Jaki jest tego powód? Większość mediów pokazuje łączne dane według daty zgłoszenia, natomiast szwedzkie władze publikują znacznie bardziej wymowne dzienne dane według daty śmierci.
 • Władze szwedzkie zawsze podkreślają, że nie wszystkie nowo zgłoszone przypadki zmarły w ciągu ostatnich 24 godzin, ale wiele mediów to ignoruje (patrz wykres poniżej). Chociaż liczba chorych czy śmierci w Szwecji nadal może nieco wzrosnąć, jak we wszystkich krajach, nie zmienia to ogólnie tendencji spadkowej.
 • Ponadto liczby te przedstawiają zgony z koronawirusem a niekoniecznie z powodu koronawirusa. Średni wiek śmierci w Szwecji wynosi również ponad 80 lat, około 50% zgonów miało miejsce w domach opieki społecznej, podczas gdy wpływ koronawirusa na ogólną populację pozostał minimalny, mimo że Szwecja ma jedną z najniższych możliwości intensywnej opieki w Europie.
 • Jednak szwedzki rząd otrzymał także nowe uprawnienia w sytuacjach wyjątkowych z powodu „koronawirusa” i nadal może uczestniczyć w późniejszych programach śledzenia kontaktów
Łączna liczba zgonów według daty zgłoszenia a liczba zgonów dziennych według daty zgonu. (OWD / FOHM)
Sytuacja w Wielkiej Brytanii
 • Liczba zgonów w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, ale śmiertelność jest wciąż na poziomie najsilniejszych sezonów grypowych z ostatnich pięćdziesięciu lat (patrz tabela poniżej). Również w Wielkiej Brytanii nawet 50% dodatkowych zgonów ma miejsce w domach opieki społecznej.
 • Co więcej, mówi się, że do 50% dodatkowych zgonów nie ma związku z Covid-19, a do 25% dodatkowych zgonów ma miejsce w domu. W związku z tym nie jest wcale jasne, czy wprowadzenie restrykcji jest korzystne, czy jednak szkodliwe z punktu widzenia całego społeczeństwa.
 • Redaktor brytyjskiego magazynu Spectatorstwierdził, że agencje rządowe spodziewają się, iż blokada spowoduje do 150 000 dodatkowych zgonów w dłuższej perspektywie czasowej, znacznie więcej niż oczekuje się z powodu Covid-19. Ostatnio głośny jest przypadek 17-letniej studentki i piosenkarki, która odebrała sobie życie z powodu wprowadzenia restrykcji.
 • Uderzające jest to, że Anglia, w przeciwieństwie do większości innych krajów (w tym Szwecji), ma znacznie podwyższoną śmiertelność nawet wśród osób w wieku od 15 do 64 lat. Może to być spowodowane częstymi dolegliwościami sercowo-naczyniowymi lub może być spowodowane skutkami wprowadzenia blokady.
 • W ramach projektu InProportion opublikowano wiele nowych wykresów przedstawiających aktualną śmiertelność w Wielkiej Brytanii w porównaniu z poprzednimi epidemiami grypy i innymi przyczynami śmierci. Inne media, które krytycznie oceniają brytyjską sytuację i środki, to Lockdown Sceptics i UK Column.
Wielka Brytania: Ogólna śmiertelność w ujęciu tygodniowym. (InProportion)
Szwajcaria: Wzrost śmiertelności wciąż poniżej poziomu pandemii silnej grypy
 • W pierwszym badaniu serologicznym przeprowadzonym przez uniwersytet w Genewie stwierdzono, że co najmniej sześć razy więcej osób w kantonie genewskim miało kontakt z koronawirusem, niż wcześniej sądzono. Oznacza to, że śmiertelność Covid-19 w Szwajcarii również wynosi znacznie poniżej jednego procenta, podczas gdy oficjalne źródła nadal mówią nawet o 5%.
 • Nawet w najbardziej dotkniętym kryzysem kantonie Ticino prawie połowa dodatkowych zgonów miała miejsce w domach opieki społecznej, które cierpią z powodu wprowadzonych restrykcji.
 • W Szwajcarii 1,85 miliona osób lub ponad jedna trzecia wszystkich pracowników pracuje już w skróconym wymiarze czasu. Szacowane straty ekonomiczne to 32 miliardy w okresie od marca do czerwca.
 • InfosperberKoronawirus: Bezmyślność mediów. „Najważniejsze media ukrywają fakt, że opierają się na nieprzejrzystych danych dla Covid-19.”
 • KtippWładze szwajcarskie o liczbach zgonów w trakcie pandemiii”. „W tym roku mniej osób poniżej 65 roku życia zmarło w ciągu pierwszych 14 tygodni, w porównaniu do tego samego okresu w ostatnich pięciu latach. Śmiertelność wśród osób powyżej 65. roku życia była również stosunkowo niska”.
 • Poniższy wykres pokazuje, że ogólna śmiertelność w Szwajcarii w pierwszym kwartale 2020 r. znajdowała się w normalnym zakresie i że do połowy kwietnia było nadal około 2000 zgonów mniej, niż w trakcie fali grypy w 2015 roku. 50% zgonów miało miejsce w domach opieki społecznej.
 • Ogółem około 75% dodatkowych zgonów miało miejsce w domu, podczas gdy szpitale i oddziały intensywnej terapii pozostają w znacznym stopniu niewykorzystane, a liczne operacje zostały anulowane. Także w Szwajcarii powstaje bardzo poważne pytanie, czy wprowadzenie restrykcji mogło właściwie kosztować więcej istnień ludzkich, niż ich uratować.
Łączna liczba zgonów w porównaniu do oczekiwanych wartości, lata 2010–2020 (BFS)
Wydarzenia polityczne
 • Wideo: W australijskim stanie Queensland helikopter policyjny ze sprzętem noktowizyjnym wyśledził trzech młodych mężczyzn, którzy piją piwo na dachu domu w nocy, naruszając w ten sposób wprowadzone przepisy. Mężczyźni zostali poinformowani przez megafon, że budynek jest „otoczony przez policję” i że muszą przejść do wyjścia. Mężczyźni zostali ukarani grzywną w wysokości około $1000 każdy.
 • Izraelu od połowy marca agencja wywiadu krajowego i antyterrorystycznego Shin Bet, we współpracy z policją, monitoruje telefony komórkowe ludności w celu śledzenia kontaktów i stosowania aresztu domowego w kontekście Covid-19. Środki te zostały pierwotnie zarządzone bez zgody Parlamentu i mają pozostać w mocy co najmniej do końca kwietnia.
 • OffGuardianŚcieżka siedmiu kroków od pandemii do totalitaryzmu.
 • UK ColumnKto kontroluje działania rządu brytyjskiego w trakcie kryzysuCovid-19?
 • Krytycznie wypowiadający się szwajcarski lekarz, który został aresztowany przez specjalną jednostkę szwajcarskiej policji i wysłany do kliniki psychiatrycznej (patrz aktualizacja 15 kwietnia), został w międzyczasie zwolniony. Raport magazynu Weltwocheujawnił, że lekarz został aresztowany na podstawie fałszywych oskarżeń: nie było zagrożenia dla krewnych ani władz, a także nie posiadał załadowanej broni. Dlatego wydaje się prawdopodobne, że była to operacja o charakterze politycznym.
 • Lokalna stacja radiowa w Monachium, która przeprowadziła w marcu wywiady z lekarzami krytykującymi aktualną sytuację z koronawirusem, została poinformowana przez organ nadzoru medialnego, że „takie drażliwe transmisje nie powinny mieć miejsca w przyszłości”.
 • Strona internetowa kollateral.news niemieckiego specjalisty-prawnika zbiera raporty dotyczące „skutków ubocznych blokady” oraz faktycznej sytuacji w niemieckich szpitalach.
 • Niemieccy lekarze ogólni opublikowali apel do polityków i naukowców, w którym wzywają do „bardziej odpowiedzialnego zarządzania kryzysem koronawirusowym”.
 • Austrii i na Węgrzech lekarzom grozi zakaz wykonywania zawodu, jeśli krytkują środki restrykcyjne podjęte w odpowiedzi na kryzys koronawirusowy.
 • Według oficjalnych danych w Nigerii więcej osób zostało zabitych przez policję wymuszającą stosowanie się do wprowadzonych restrykcji, niż przez samego koronawirusa.

21 kwietnia, 2020

Wydarzenia medyczne
 • John Ioannidis, profesor medycyny ze Stanford, omawia w nowym jednogodzinnym wywiadzie wyniki kilku nowych badań nad Covid-19. Według profesora Ioannidisa śmiertelność Covid-19 „jest porównywalna do śmiertelności grypy sezonowej”. Dla osób poniżej 65 roku życia ryzyko śmierci, nawet w globalnych „epicentrach” choroby, jest porównywalne z codzienną jazdą samochodem do pracy, podczas gdy dla zdrowych osób poniżej 65 roku życia ryzyko śmieri jest „całkowicie znikome”. Tylko w Nowym Jorku ryzyko śmieri osób poniżej 65 roku życia jest porównywane z ryzykiem śmierci kierowcy ciężarówki pokonującego duże odległości.
 • Profesor Carl Heneghan, dyrektor organizacji Centrum Medycyny Opartej na Dowodach (Centre for Evidence-Based Medicine) na uniwersytecie w Oksfordzie ostrzega w nowym artykule, że szkody spowodowane wprowadzeniem restrykcji mogą być większe, niż szkody spowodowane przez wirusa. Profesor Heneghan twierdzi, że szczyt epidemii został osiągnięty w większości krajów jeszcze przed blokadą.
 • Nowe badanie serologiczne w hrabstwie Los Angeles wykazało, że od 28 do 55 razy więcej osób miało Covid-19, niż wcześniej zakładano (bez wykazywania znaczącycych objawów), co odpowiednio zmniejsza ryzyko śmierci z powodu choroby.
 • W mieście Chelsea niedaleko Bostonu około jedna trzecia z 200 dawców krwi miała przeciwciała przeciwko Covid19. Połowa z nich zgłosiła, że miała objawy przeziębienia w ostatnim miesiącu. W schronisku dla bezdomnych w pobliżu Bostonu nieco ponad jedna trzecia osób uzyskała wynik pozytywny, ale nikt nie wykazywał żadnych objawów choroby.
 • Szkocja informuje, że połowa (zapasowych) łóżek do intensywnej terapii pozostaje pusta. Według urzędników liczba nowych pacjentów przyjmowanych do szpitali pozostaje na stałym poziomie.
 • Oddział pierwszej pomocy w szpitalu miejskim w Bergamo był całkowicie pusty na początku tego tygodnia – po raz pierwszy od 45 dni. W międzyczasie coraz więcej osób z chorobami innymi, niż Covid-19, jest znów leczonych.
 • Autorzy raportu w czasopiśmie medycznym Lancet dochodzą do wniosku, że zamknięcie szkół w celu zatrzymania epidemii koronawirusa nie przynosi żadnego efektu, lub ma jedynie minimalny wpływ.
 • Dziewięcioletnie dziecko z Francji zarażone nowym koronawirusem miało kontakt ze 172 osobami, ale żadna z tych osób z nich nie została zarażona. Potwierdza to wcześniejsze badania, że infekcja nowym koronawirusem (w przeciwieństwie do grypy) nie jest, lub prawie nigdy nie jest przenoszona przez dzieci.
 • Sucharit Bhakdi, niemiecki profesor mikrobiologii, udzielił godzinnego wywiadu na temat Covid-19. Profesor Bhakdi twierdzi, że większość mediów zachowała się „całkowicie nieodpowiedzialnie” podczas epidemii Covid-19
 • Niemieckie stowarzyszenie zajmujące się etyką opieki społecznej krytykuje całkowity zakaz odwiedzin i bolesne leczenie pacjentów na oddziałach intensywnej opieki: „Jeszcze przed epidemią koronawirusa około 900 starszych osób wymagających opieki umierało codziennie w niemieckich domach opieki społecznej bez zabierania ich do szpitala. W rzeczywistości leczenie paliatywne byłoby bardziej odpowiednie dla tych pacjentów. (…) Zgodnie z tym, co wiemy o koronawirusie do tej pory, nie ma ani jednego wiarygodnego powodu, aby nadal cenić ochronę przed infekcją bardziej, niż podstawowe prawa obywateli. Znieśmy nieludzkie zakazy odwiedzin!”
 • Najstarsza kobieta w szwajcarskim kantonie St. Gallen zmarła w zeszłym tygodniu w wieku 109 lat. Przeżyła „hiszpańską grypę” w 1918 roku, nie była zarażona Sars-CoV-2 i „jak na swój wiek, bardzo dobrze sobie radziła”. Jednak „izolacja z powodu koronawirusa bardzo na nią wpłynęła: Cierpiała bez codziennych wizyt członków swojej rodziny”.
 • Szwajcarski kardiolog dr Nils Kucher donosi, że obecnie w Szwajcarii około 75% wszystkich dodatkowych zgonów ma miejsce nie w szpitalu, ale w domu. To z pewnością wyjaśnia w dużej mierze puste szwajcarskie szpitale i oddziały intensywnej terapii. Wiadomo również, że około 50% wszystkich dodatkowych zgonów ma miejsce w domach opieki. Dr Kucher podejrzewa, że niektóre z tych osób umierają z powodu nagłego zatoru płucnego. To możliwe. Niemniej jednak powstaje pytanie, jaką rolę odgrywa „wprowadzenie retrykcji” w przypadku tych dodatkowych zgonach.
 • Włoska organizacja zdrowotna ISS ostrzega, że pacjenci z Covid-19 z regionu Morza Śródziemnego, którzy często mają genetyczną metaboliczną właściwość zwaną fawizmem, nie powinni być leczeni lekami przeciwmalarycznymi, takimi jak chlorochina, ponieważ może to prowadzić do śmierci. Jest to kolejne źródło potwierdzające, że niewłaściwe lub zbyt agresywne leki mogą jeszcze bardziej pogorszyć chorobę.
 • Rubikon News: 120 ekspertyz na temat nowego koronawirusa. Na całym świecie wysoko cenieni naukowcy, lekarze, prawnicy i inni eksperci krytykują reakcje na epidemię. (Po niemiecku)
Klasyfikacja pandemii

W 2007 r. amerykańskie organizacje zdrowotne zdefiniowały pięciopoziomową klasyfikację grypy pandemicznej i środków zaradczych. Pięć kategorii opiera się na zaobserwowanej śmiertelności w trakcie pandemii (CFR) – od poziomu 1 (<0,1%) do poziomu 5 (> 2%). Zgodnie z tą definicją obecna pandemia koronawirusowa prawdopodobnie zostałaby sklasyfikowana w kategorii 2 (0,1% do 0,5%). W tej kategorii przewidziano jedynie „dobrowolną izolację chorych” jako główny środek w tym czasie.

Jednak w 2009 r. WHO usunęła tę pięciostopniową skalę pandemii. Od tego czasu w zasadzie każdą globalną falę grypy można uznać za pandemię, jak to miało miejsce w przypadku bardzo łagodnej „świńskiej grypy” z lat 2009/2010, za którą sprzedano szczepionki o wartości około 18 miliardów dolarów.

Dokument TrustWHO („Trust who?”), który dotyczy wątpliwej roli WHO w kontekście „świńskiej grypy”, został niedawno usunięty przez VIMEO.

Szwajcarski lekarz Pietro Vernazza: Proste środki są wystarczające

Pietro Vernazza, szwajcarski lekarz specjalizujący się w temacie infekcji, w swoim najnowszym artykule wykorzystuje wyniki niemieckiego instytutu Roberta Kocha i ETH Zurich, aby pokazać, że epidemia Covid-19 była już pod kontrolą, zanim jeszcze wprowadzono szereg restrykcji:

„Wyniki są szokujące: oba badania pokazują, że proste środki, takie jak rezygnacja z imprez masowych i stosowanie się do zasad podstawowych środków higieny, są bardzo skuteczne. Ludność jest w stanie dobrze wdrożyć te zalecenia i mogą one prawie zatrzymać epidemię. W każdym razie są wystarczające, aby chronić nasz system opieki zdrowotnej w taki sposób, aby szpitale nie były przeciążone ”.

Wskaźnik reprodukcji wirusa (R0) (ETH/Vernazza)
Szwajcaria: Ogólna śmiertelność na przeciętnym poziomie

W Szwajcarii ogólna, całkowita śmiertelność w pierwszym kwartale (do 5 kwietnia) była na poziomie średniej oczekiwanej wartości i ponad 1500 zgonów poniżej górnej oczekiwanej wartości. Ponadto do połowy kwietnia całkowita śmiertelność była nadal o ponad 2000 zgonów niższa, niż całkowita liczba zgonów w okresie ciężkiej grypy w 2015 r. (Patrz rysunek poniżej)

Ogólna śmiertelność w porównaniu ze średnią oczekiwaną wartością od 2010 do 2020 r. (BFS)
Szwecja: Epidemia kończy się nawet bez wprowadzenia restrykcji

Najnowsze dane dotyczące pacjentów i zgonów pokazują, że epidemia w Szwecji dobiega końca. Jak wyjaśnia główny epidemiolog, w Szwecji, podobnie jak w większości innych krajów, nadmierna śmiertelność występowała głównie w domach opieki, które nie były wystarczająco dobrze chronione.

W porównaniu z innymi krajami, szwedzka populacja może posiadać teraz wyższą odporność na wirusa Sars-CoV-2, co może lepiej chronić ich przed ewentualną „drugą falą” następnej zimy.

Można założyć, że do końca 2020 r. Covid-19 nie będzie miał większego znaczenia na wykresach ogólnej śmiertelności Szwecji. Szwedzki przykład pokazuje, że „blokady” były niepotrzebne z medycznego punktu widzenia, a nawet przyniosły efekt przeciwny do zamierzonego, a także były niszczące społecznie i ekonomicznie.

WideoDlaczego blokady są niewłaściwą polityką – szwedzki ekspert profesor Johan Giesecke

Zgony z wynikiem pozytywnym testu na koronawirusa w Szwecji (FOHM/Wikipedia; wartości mogą się nieco zmienić)
Anegdoty kontra dowody
 • Z braku dowodów naukowych niektóre media coraz częściej opierają się na makabrycznych anegdotach, aby podsycać strach w społeczeństwie. Typowym przykładem są „zdrowe dzieci”, które podobno zmarły na Covid19, ale później często okazują się, że albo nie zmarły z powodu Covid-19, albo też były wcześniej ciężko chore.
 • Austriackie media niedawno poinformowały o niektórych nurkach, którzy sześć tygodni po chorobie Covid-19 z zajęciem płuc nadal wykazywali zmniejszoną wydajność. Jedna sekcja mówi o „nieodwracalnych uszkodzeniach”, druga wyjaśnia, że jest to „niejasne i spekulacyjne”. Nie wspomniano, że po ciężkim zapaleniu płuc nurkowie powinni na ogół robić od 6 do 12 miesięcy przerwy.
 • Często wspominane są również efekty neurologiczne, takie jak tymczasowa utrata węchu lub smaku. Również tutaj zwykle nie wyjaśnia się, że jest to dobrze znany efekt wirusów przeziębienia i grypy, a Covid-19 jest pod tym względem raczej łagodny.
 • W innych doniesieniach podkreślono możliwy wpływ na różne narządy, takie jak nerki, wątroba lub mózg, nie wspominając o tym, że wielu dotkniętych chorobą pacjentów było już bardzo starych i miało ciężkie, przewlekłe, współistniejące wcześniej choroby.
Wydarzenia polityczne
 • WOZ: Kiedy panuje strach. „Dzięki dronom, aplikacjom i zakazom demonstracji podstawowe wolności ulegają erozji. Jeśli nie będziemy uważać, pozostaną takie nawet po zdjęciu restrykcji – ale ekstremalna sytuacja również daje powód do nadziei. ”(Po niemiecku)
 • Multipolar: Jaki jest plan? „Rząd chwali się, rozpowszechnia hasła o trwaniu w izolacji, a jednocześnie spowalnia gromadzenie podstawowych danych, które umożliwiłyby wiarygodne badania nad  rozprzestrzenianiem się i niebezpieczeństwem wirusa. Zamiast tego, władze działają szybko i zdecydowanie, jeśli chodzi o wdrażanie środków do zbiorowego śledzenia obywateli i monitorowania kontaktów międzyludzkich, jak aplikacje mobilne”. (Po niemiecku)
 • Profesor Christian Piska, ekspert prawa publicznego w Wiedniu: „Austria się zmieniła. Bardzo, nawet jeśli wydaje się, że większość ludzi to akceptuje. Krok po kroku, niezależnie od tego, czy gospodarka przeżywa boom, czy nie, nagle żyjemy w warunkach państwa policyjnego i surowych restrykcji w zakresie naszych podstawowych praw człowieka, co idealnie pasuje do reżimów dyktatorskich. (…) To jest pudełko Pandory, które raz otwarte, może już nigdy nie zostać zamknięte“. (Po niemiecku)
 • Ponad 300 naukowców z 26 krajów ostrzega przed „bezprecedensową inwigilacją społeczeństwa” przez aplikacje koronawirusowe naruszające ochronę danych. Kilku naukowców i uniwersytetów wycofało się już z europejskiego projektu śledzenia kontaktów PEPP-PT z powodu braku przejrzystości. Niedawno okazało się, że szwajcarska firma AGT bierze udział w projekcie, który wcześniej stworzył systemy masowej inwigilacji dla państw arabskich.
 • W Izraelu około 5000 osób (zachowując odstęp 2 metrów od siebie) demonstrowało przeciwko restrykcjom rządu Netanjahu: „Mówią o wykładniczym wzroście przypadków koronawirusa, ale jedyną rzeczą, która rośnie wykładniczo, są ludzie, którzy bronią naszego kraju i nasza demokracji”.
 • Irlandzki dziennikarz z Madrytu, Jason O’Toole, opisuje sytuację w Hiszpanii: „Gdy wojsko jest widoczne na ulicach Hiszpanii, trudno nie opisać tej sytuacji jako stanu wojennego. Wielki Brat George’a Orwella żyje i ma się dobrze, a hiszpańska policja monitoruje wszystkich korzystając z kamer CCTV lub latających nad głową dronów. Niesamowite, że 650 000 osób zostało ukaranych grzywną, a 5568 aresztowano tylko w ciągu pierwszych czterech tygodni. (…) Byłem zszokowany, gdy obejrzałem jeden klip wideo z policjantem używającym siły, aby aresztować chorego psychicznie, młodego mężczyznę, który najwyraźniej właśnie wracał do domu z chlebem”.
 • OffGuardian: Niepokojące działania brytyjskiej policji.
 • W nowym artykule amerykański dziennikarz śledczy Whitney Webb pisze o tym, „Jak agencja bezpieczeństwa narodowego w USA wykorzystuje epidemię koronawirusa w celu spełnienia wizji Orwella”: „W ubiegłym roku rządowa komisja wezwała USA do przyjęcia systemu masowej inwigilacji obywateli opartego na sztucznej inteligencji, daleko bardziej zaawansowansowanego, niż te stosowane w jakimkolwiek innym kraju, a to wszystko w celu zapewnienia amerykańskiej hegemonii w dziedzinie sztucznej inteligencji. Obecnie wiele „przeszkód” uniemożliwiających wdrożenie systemu jest szybko usuwane pod pozorem walki z kryzysem koronawirusa”.
 • W swoim artykule Whitney Webb zajmuje się centralną rolą „Center for Health Security” na uniwersytecie Johnsona Hopkinsa w bieżącym zarządzaniu pandemią, a także jej rolą w poprzednich symulacjach pandemii i broni biologicznej, oraz jej bliskimi powiązaniami z amerykańskim aparatem bezpieczeństwa.
 • Pomysł użycia pandemii do rozszerzenia globalnych instrumentów nadzoru i kontroli nie jest nowy. Już w 2010 r. amerykańska fundacja Rockefellera opisała „scenariusz blokady” w dokumencie roboczym na temat przyszłego rozwoju technologicznego i społecznego, w którym oczekuje się obecnych zmian z imponującą dokładnością (strony 18ff).
 • „Prawda o Fauci”: W nowym wywiadzie amerykańska wirusolog dr Judy Mikovits opowiada o swoich doświadczeniach z dr Anthonym Fauci, który odgrywa obecnie ważną rolę we wdrażaniu restrykcji z powodu Covid-19 przez rząd USA.
 • Organizacje charytatywne ostrzegają, że „znacznie więcej ludzi” umrze z wyniku restrykcji ekonomicznych podjętych z powody pandemii, niż z samego Covid-19. Prognozy przewidują teraz, że od 35 do 65 milionów ludzi popadnie w absolutną biedę, a wielu z nich grozi głód.
 • Przewiduje się, że w 202 roku w Niemczech 2,35 miliona osób będzie pracować w skróconym wymiarze czasu, co stanowi ponad dwa razy więcej, niż po kryzysie finansowym z lat 2008/2009.
Ilość osób pracujących w skróconym wymiarze czasu w Niemczech (BfA)

18 kwietnia, 2020

Wydarzenia medyczne
 • Nowe badanie serologiczne przeprowadzone w hrabstwie Santa Clara w Kalifornii przez Uniwersytet Stanforda wykryło przeciwciała u 50 do 85 razy większej liczby osób, niż wcześniej szacowano. To wskazuje na śmiertelność Covid-19 w granicach od 0,12% do 0,2%, lub nawet mniej – (śmiertelność porównywalna do ciężkiej grypy).
 • Nowa analiza przeprowadzona przez Center for Evidence-Based Medicine(CEBM) na Uniwersytecie w Oksfordzie przekonuje, że śmiertelność Covid-19 (IFR) wynosi od 0,1% do 0,36% (porównywalna do ciężkiej grypy). U osób powyżej 70. roku życia, bez poważnych chorób współistniejących zakłada się śmiertelność niższą niż 1%. U osób powyżej 80. roku życia śmiertelność wynosi od 3% do 15%, w zależności od tego, czy do tej pory zgony nastąpiły z powodu Covid-19, czy też przy współistnieniu Covid-19. W przeciwieństwie do grypy, śmiertelność dzieci jest bliska zeru. W odniesieniu do wysokiej śmiertelności w północnych Włoszech grupa badawcza wskazuje, że Włochy mają najwyższą oporność na antybiotyki w Europie. W rzeczywistości dane władz włoskich pokazują, że około 80% zmarłych było leczonych antybiotykami, co wskazuje na nadkażenia bakteryjne.
 • Fiński profesor epidemiologii Mikko Paunio z Uniwersytetu w Helsinkach dokonał oceny kilku badań międzynarodowych i w swoim roboczym szkicu stwierdził, że śmiertelność Covid-19 (IFR) wynosi 0,1% lub mniej (porównywalna do grypy sezonowej). Według Paunio wrażenie wyższej śmiertelności powstało, ponieważ wirus rozprzestrzenił się bardzo szybko, szczególnie w wielopokoleniowych gospodarstwach domowych we Włoszech i Hiszpanii, ale także w miastach takich jak Nowy Jork. Restrykcje społeczne pojawiły się zbyt późno i nie były skuteczne.
 • Wielka Brytania: tymczasowy londyński szpital Nightingale pozostaje w dużej mierze pusty, tylko 19 pacjentów było leczonych w ośrodku w weekend wielkanocny. Londyńskie szpitale podwoiły swoje możliwości na OIOM-ach i jak dotąd radzą sobie z ilością chorych.
 • W kanadyjskim domu opieki społecznej zmarło 31 osób po tym, jak „prawie cały personel pielęgniarski opuścił placówkę w pośpiechu z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Władze służby zdrowia znalazły ludzi w domu w Dorval niedaleko Montrealu zaledwie kilka dni później – wielu ocalałych było odwodnionych, niedożywionych i apatycznych”. Podobne tragedie zostały były już zgłaszane w północnych Włoszech, gdzie pielęgniarki z Europy Wschodniej wyjeżdżały z kraju, gdy wybuchła panika i wprowadzono restrykcje społeczne oraz gospodarcze.
 • Szkocki lekarz, który również opiekuje się domami opieki społecznej, pisze: „Jaka jest rządowa strategia dla domów opieki? Dotychczasowe działania znacznie pogorszyły sytuację”.
 • W Szwajcarii, pomimo epidemii Covid-19, całkowita śmiertelność w pierwszym kwartale 2020 r. (do 5 kwietnia) była w średnim, przeciętnym zakresie. Jednym z powodów może być niska śmiertelność grypy sezonowej z powodu łagodnej zimy, która została teraz częściowo „zrównoważona” przez Covid-19.
 • Według raportu z 14 kwietnia szwajcarskie szpitale, a nawet oddziały intensywnej terapii, są nadal bardzo mało obłożone. To ponownie rodzi pytanie o to, gdzie i jak dokładnie faktycznie występują w Szwajcarii zgony z wynikiem dodatnim na Covid-19 (średnia wieku 84).
 • Prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Szpitali podnosi alarm: ponad 50% wszystkich planowanych operacji w całych Niemczech zostało anulowanych, a „zaległości operacyjne” liczą tysiące. Ponadto leczy się od 30% do 40% mniej pacjentów z zawałami serca i udarami, ponieważ nie mają już odwagi iść do szpitala z obawy przed koronawirusem. W całym kraju jest 150 000 bezpłatnych łóżek szpitalnych i 10 000 bezpłatnych łóżek intensywnej opieki. W Berlinie tylko 68 łóżek intensywnej opieki zajmują pacjenci z koronawirusem, klinika ratunkowa mająca 1000 łóżek nie jest obecnie używana.
 • Nowe dane z Niemiec pokazują, że również w Niemczech wskaźnik reprodukcji Covid-19 spadł poniżej wartości krytycznej 1 przed wprowadzeniem restrykcji. Ogólne zalecenia odnośnie higieny były zatem wystarczające, aby zapobiec wykładniczemu rozprzestrzenianiu się wirusa. ETH Zurich w Szwajcarii również zwrócił na to uwagę.
 • Na francuskim lotniskowcu 1081 żołnierzy uzyskało wynik pozytywny. Jak dotąd prawie 50% z nich pozostawało bezobjawowych, a około 50% wykazywało łagodne objawy. 24 żołnierzy zostało hospitalizowanych, jeden z nich jest na oddziale intensywnej terapii (współistniejące choroby nieznane).
 • Wiodący niemiecki wirusolog Christian Drosten uważa, że możliwe jest, że niektórzy ludzie zbudowali już skuteczną odporność na Sars-CoV-2 poprzez kontakt ze znanymi nam od dawna, typowymi koronawirusami.
 • Klaus Püschsel, lekarz medycyny sądowej z Hamburga, który zbadał już wielu zmarłych z wynikiem pozytywnym testu, wyjaśnia w nowym artykule: „Liczby nie uzasadniają strachu przed koronawirusem”. Jego stanowisko: „Covid-19 jest stosunkowo nieszkodliwą chorobą wirusową. Musimy poradzić sobie z faktem, że jest normalną infekcją i musimy nauczyć się z nią żyć bez kwarantanny ”. Wszystkie ofiary śmiertelne, które badał, miały tak poważne wpółistniejące choroby, że „nawet jeśli to zabrzmi źle, oni wszyscy zmarliby w ciągu tego roku”. Püschel dodaje: „Czas wirusologów się skończył. Powinniśmy teraz zapytać innych, co należy zrobić w przypadku obecnego kryzysu koronawirusowego, na przykład lekarzy intensywnej terapii”.
 • Artykuł w Medscape pokazuje, że infekcje wywołane przez koronawirusy zwykle spadają pod koniec kwietnia – bez względu na restrykcje.
 • Szwajcarski magazyn Infosperber pisze: „Mniej przypadków koronawirusa? Po prostu testuj mniej!” Dzienna liczba nowych przypadków niewiele mówi o stanie epidemii. Argumentują, że nierozsądne było wywoływanie strachu za pomocą krzywej skumulowanych zgonów z wynikiem pozytywnym.
 • Off Guardian: Ośmiu ekspertów kwestionujących panikę wywołaną wirusem Sars-CoV-2
 • Wideo: “Dlaczego restrykcje są niewłaściwą polityką – szwedzki ekspert prof. Johan Giesecke”. Szwedzki profesor epidemiologii Johan Giesecke mówi o „tsunami łagodnej choroby” i uważa, że restrykcje są nieproduktywne. Najważniejsze, jak mówi, jest zapewnienie skutecznej ochrony grupom ryzyka, zwłaszcza domom opieki społecznej.
Wentylacja a Covid-19

Wielu ekspertów w Europie i USA wyraziło swoją opinię na temat leczenia krytycznych przypadków z Covid-19 i zdecydowanie odradzają inwazyjną wentylację (intubację). Pacjenci z Covid-19 nie cierpią na ostrą niewydolność oddechową (ARDS), ale na niedobór tlenu, prawdopodobnie spowodowany problemem dyfuzji tlenu wywołanym przez wirusa lub odpowiedzią immunologiczną na niego.