Dzisiaj jest: 25.10.2021, imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

Preemier Moraiecki złożył wniosek w TK przeciw Polskim Przedsiębiorcom!!!

Dodano: rok temu Czytane: 702 Autor:
Redakcja poleca!

Dokładnie rząd chce uniemożliwić przedsiębiorcom składania pozwów za straty jakie ponieśli przez lockdown.

Preemier Moraiecki złożył wniosek w TK przeciw Polskim Przedsiębiorcom!!!
WAŻNE❗Wobec przełomowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który stwierdził, że covidowe obostrzenia nie mają odpowiedniej podstawy prawnej i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej jest NIELEGALNY, przypominamy co zrobił premier Morawiecki: otóż premier złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, który może... uniemożliwić przedsiębiorcom odszkodowania za straty, jakie ponieśli przez bezprawne lockdowny!
 
To pokazuje, że rządzący od samego początku działają z pełną premedytacją, która prowadzi polską gospodarkę na samo dno! Z jednej strony mamy nielegalny zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, bo wydany bez wprowadzania stanu nadzwyczajnego (złamanie Konstytucji), a z drugiej strony premier zaskarża do TK (który przecież władza ma pod kontrolą!) przepis, dający przedsiębiorcom możliwość otrzymania odszkodowań.
 
Jak donosi "Rzeczpospolita" informacja o przyjęciu sprawy do rozpoznania jest już na stronie TK (sygn. K 18/20).
"Chodzi o zbadanie zgodności art. 417(1) § 1 Kodeksu cywilnego. Przepis ten przewiduje, że każdy może żądać naprawienia szkody wyrządzonej przez wydanie aktu normatywnego w ramach niezgodnego z prawem działania lub zaniechania organu władzy publicznej (tzw. bezprawie legislacyjne).
 
Przepis wykorzystują przedsiębiorcy przy dochodzeniu odszkodowań od Skarbu Państwa za straty w okresie pandemii. Wskazują na naruszenie prawa przy wprowadzaniu ograniczeń w działalności przedsiębiorców z różnych branż z powodu pandemii koronawirusa. Na gruncie art. 22 konstytucji ograniczenie wolności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy, natomiast zakazy związane z lockdownem wprowadzono za pomocą rozporządzenia.
 
Premier uważa, że przepis jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim uprawnia sądy do decydowania o tym, czy rozporządzenie jest czy nie jest zgodne z konstytucją. Zdaniem Prezesa Rady Ministrów niekonstytucyjność aktu wykonawczego może stwierdzić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny i to jego orzeczenie powinno poprzedzać ewentualne orzeczenia sądów odszkodowawczych."
 
Mówiąc krótko: Konstytucja, zgodnie z art. 22, zezwala na ograniczenie wolności działalności gospodarczej "tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny". Tymczasem wszyscy wiemy, że obostrzenia wprowadzane są za pomocą bezprawnych rozporządzeń (co przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu), więc rządzący chcą teraz za pomocą TK uzyskać wyrok, który sprawi, że przedsiębiorcy nie będą mogli domagać się odszkodowań z powodu lockdownu.
 
Właśnie tak działa ta władza - przeciwko przedsiębiorcom, przeciwko wszystkim obywatelom. Destrukcyjne decyzje, a potem uciekanie od odpowiedzialności na wszelkie sposoby.
 
Źródło: rzeczpospolita.pl
Polecane