Dzisiaj jest: 21.10.2021, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Oszustwo na Bitcoin. Mężczyzna stracił 80 tyś złotych

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 309 Autor:
Redakcja poleca!

Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynkach kryptowalut za pośrednictwem fałszywych firm i serwisów internetowych.

Oszustwo na Bitcoin. Mężczyzna stracił 80 tyś złotych

Mieszkaniec powiatu karkonoskiego stracił w ten sposób ponad 80 tysięcy złotych. Padł ofiarą oszustwa firmy pośredniczącej w inwestycji przy zakupie Bitcoin.

Do Komisariatu Policji w Karpaczu zgłosił się mężczyzna, który poinformował, że w wyniku oszustwa  stracił ponad 80 tysięcy złotych. Z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna podający się za pracownika firmy inwestującej w kryptowaluty i poinformował go o konieczności wypłaty zysków z inwestycji w wirtualnej walucie bitcoin.

Mężczyzna został poinstruowany telefonicznie, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomógł oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a następnie dokonać z jego konta przelewu środków pieniężnych na konto oszustów. W ten sposób stracił ponad 80 tysięcy złotych.

Sposób działania oszustów wygląda w ten sposób, że dają ogłoszenie  na portalach społecznościowych, w serwisach informacyjnych, że pomagają zainwestować pieniądze w kryptowalutę, która w krótkim czasie gwarantuje bardzo duże zyski. Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwania do niego konsultant. Rozmówca ze wschodnim akcentem wyjaśnia na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić, następnie osoba instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomaga oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnym przelewów mających na celu wzbogacenie się zainteresowanego. W rezultacie okazuje się, że pieniądze trafiają na konta oszustów, a zysków żadnych  nie ma.

Policja jeleniogórska apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

Źródło: Policja Jelenia Góra
Polecane