Bilans długiego weekendu podsumowanie.

Od 5 do 9 stycznia 2023 roku rano jeleniogórscy policjanci prowadzili działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom, którzy w tych dniach odwiedzili ziemię jeleniogórską.

Funkcjonariusze zatrzymali 33 osoby poszukiwane, 5 kierujących po użyciu alkoholu, w tym 1 dodatkowo na zakazie, 1 w stanie nietrzeźwości oraz 4 osoby, które kierowały wbrew zakazom sądowym. Prowadzone działania ukierunkowane były na:

zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego,
•    zapewnienie płynności ruchu na drogach,
•    eliminowanie z ruchu kierujących w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, bądź podobnie działającego środka,
•    dyscyplinowanie kierujących, którzy lekceważyli obowiązujące ograniczenia prędkości.
Weekend w regionie jeleniogórskim minął spokojnie. Policja nie odnotowała żadnego wypadku, jak również nie doszło w tym czasie do poważanych zdarzeń kryminalnych.
W tym okresie policjanci zatrzymali 33 osoby poszukiwane do odbycia kary pozbawienia wolności za różne przestępstwa oraz do innych czynności prawnych. Każda osoba poszukiwana, w celu uniknięcia zatrzymania ukrywała się przed organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości.
Policjanci z Kowar zatrzymali 62-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego poszukiwanego w celu ustalenia miejsca pobytu do innych czynności prawnych oraz do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności. Mężczyzna dodatkowo odpowie za posiadanie narkotyków oraz nielegalne posiadanie amunicji. Zatrzymany po czynnościach trafił do Aresztu Śledczego.
Ponadto funkcjonariusze z Kowar zatrzymali 19-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego poszukiwanego do ustalenia miejsca pobytu oraz w celu odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat.
Wśród zatrzymanych był między innymi mężczyzna poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 2 miesięcy oraz 2 innych, którzy trafili do więzienia na rok pozbawienia wolności.
W miniony weekend na naszych drogach doszło do kilku kolizji, z których najczęstszą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowy manewr wyprzedzania oraz najechanie na tył innego pojazdu. Policjanci zatrzymali 1 nietrzeźwego kierującego rowerem, 5 kierujących po użyciu alkoholu, w tym jeden dodatkowo naruszył sądowy zakaz oraz 4 osoby, który kierowały wbrew zakazom sądowym.
Nietrzeźwy rowerzysta za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
Nieodpowiedzialni kierowcy byli poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie narazili się na poważne konsekwencje prawne. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierowcom za naruszenie zakazu sądowego grozić może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
W tych dniach policjanci obsłużyli 231 interwencji, zarówno domowych, jak i w miejscach publicznych.
Jeleniogórscy  policjanci apelują do kierowców o rozsądek i rozwagę. Kierowcy „noga z gazu”. Kierujący, którzy lekceważą obowiązujące limity prędkości narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.

 

Foto:Policja