Akcja Znicz

W związku z prowadzoną akcją „Znicz” od 28 października do 1 listopada 2022 roku, policjanci zatrzymali 6 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości, 6 z zakazem, w tym 1 dodatkowo posiadał narkotyki, 1, który kierował pod wpływem narkotyków i 1, który kierował po użyciu alkoholu i prawdopodobnie pod wpływem środków odurzających oraz wbrew zakazowi sądowemu. Na drogach regionu doszło do kilku kolizji i 1 wypadku.

Na drogach kotliny jeleniogórskiej od 28 października do 1 listopada 2022 doszło do kilku kolizji.  Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nie zachowanie przez kierujących bezpiecznej odległości między pojazdami, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz kilku kierowców nie ustąpiło pierwszeństwa innym.

Do wypadku doszło 29 października br. w Kowarach na ul. Leśnej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-letnia kierująca pojazdem marki Renault nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocykliście, który jechał z pasażerem, w wyniku czego doszło do zderzenia. Pasażer z obrażeniami trafił do szpitala. Kierowcy trzeźwi. Obecnie policja wyjaśnia przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Ponadto policjanci zatrzymali 6 kierujących, którzy naruszyli sądowe zakazy, w tym jeden dodatkowo odpowie za posiadanie narkotyków.

Funkcjonariusze zatrzymali 6 mężczyzn, którzy kierowali pojazdami pod wpływem alkoholu. Zatrzymani mieli od 0,5 do 2,5 promila. Wśród zatrzymanych było 2 nietrzeźwych rowerzystów, którzy za popełnione wykroczenie zostali ukarani mandatami po 2500 zł.

Ponadto 1 listopada br. dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze na ul. Dziwiszowskiej zatrzymali do kontroli drogowej 34-letniego kierującego pojazdem marki Opel Corsa. Okazało się, że mężczyzna kierował w stanie po użyciu alkoholu i wbrew zakazowi oraz podejrzewany jest o kierowanie również pod wpływem narkotyków. 34-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu czuwali policjanci prewencji, ruchu drogowego oraz policjanci operacyjni. Działania policyjne wspierali również strażnicy miejscy. Dzięki temu nie doszło do żadnych poważnych zdarzeń, zarówno kryminalnych jak i drogowych.

1 listopada br. około godziny 13.40 policjanci pojechali na zgłoszenie dotyczące awantury na cmentarzu przy ul. Staszica w Kowarach.

Jak ustalili funkcjonariusze, grupa około 20 osób zgodnie z tradycją obchodziła Dzień Wszystkich Świętych, biesiadowali, spożywali alkohol i głośno się zachowywali. Ich zachowanie przeszkadzało innym osobom przebywającym w tym czasie na cmentarzu. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze zatrzymali 3 mężczyzn, 1 do wytrzeźwienia, a dwóch procesowo.

Policjanci zatrzymali 66 –latka oraz 29-latka, którzy podejrzewani są o czynną napaść na nich, znieważenie oraz zmuszanie ich do odstąpienie od wykonywanych czynności. Zachowanie ich nosiło znamiona czynu chuligańskiego. 66-latek był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 2 promile. Dzisiaj zostaną z nimi wykonane czynności procesowe i zatrzymani usłyszą zarzuty w tej sprawie. Za popełnione czyny grozić im może nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

W tych dniach funkcjonariusze obsłużyli ponad 430 interwencji, zarówno domowych, jak i w miejscach publicznych.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Za kierowanie pojazdem wbrew zakazowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Pamiętajmy, że wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka stwarzamy poważne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Od nas samych, naszej odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo nasze, ale również innych.