Jelenia Góra – Niedawna interwencja funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, przedstawiona w programie „Policjanci z sąsiedztwa” emitowanym przez telewizję WP, wzbudziła liczne kontrowersje. Nagranie ukazało działania, które według wielu komentatorów mogły budzić wątpliwości co do ich zasadności i zgodności z obowiązującymi procedurami. Sprawa nabiera dodatkowego wymiaru w świetle informacji, że jeden z interweniujących funkcjonariuszy, Łukasz Falkowicz, prowadzi działalność gospodarczą, co w świetle przepisów Ustawy o Policji jest niedozwolone bez uzyskania stosownej zgody przełożonych.

Redakcja interweniuje – zapytanie o działania funkcjonariusza

W związku z wątpliwościami dotyczącymi zachowania funkcjonariusza oraz jego działalności gospodarczej, redakcja skierowała do Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oficjalne zapytanie:

„Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji dotyczących Pana Łukasza Falkowicza, którego zachowanie zostało przedstawione w jednym z programów telewizyjnych. Chciałbym poznać stanowisko Komendy w tej sprawie oraz dowiedzieć się, czy Pan Falkowicz jest czynnym funkcjonariuszem Policji. Ponadto, zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy o Policji, funkcjonariusze nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Z informacji zawartych w publicznych rejestrach wynika, że Pan Falkowicz prowadzi działalność od 2020 roku. Czy Komenda posiada wiedzę na ten temat, a jeśli tak, czy zostały podjęte w tej sprawie jakiekolwiek działania wyjaśniające?”

Komenda odpowiedziała na pismo, jednak w sposób ogólnikowy, unikając jednoznacznych deklaracji. W przesłanej odpowiedzi czytamy:

„Każda interwencja podejmowana przez policjantów jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz w trosce o bezpieczeństwo obywateli. Ocena działań funkcjonariuszy na podstawie fragmentarycznych nagrań telewizyjnych nie zawsze oddaje pełny przebieg interwencji oraz kontekst sytuacyjny. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowości działań funkcjonariuszy, sprawa zawsze zostaje poddana analizie przez właściwe organy nadzorcze.”

Odpowiedź ta nie odnosi się jednak wprost do pytań o działalność gospodarczą funkcjonariusza ani do ewentualnych konsekwencji, jakie mogłyby go spotkać w przypadku naruszenia przepisów.

Interwencja – pełna profesjonalizmu czy nadużycia?

Oficjalne stanowisko Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wskazuje, że interwencja została przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem i standardami służby. Komendant podkreśla, że ocena działań funkcjonariuszy na podstawie fragmentarycznych nagrań może być myląca, gdyż nie pokazują one pełnego kontekstu sytuacji.

Jednak nagranie programu „Policjanci z sąsiedztwa” ukazuje obraz, który dla wielu widzów i ekspertów budzi uzasadnione wątpliwości. Widać na nim agresywne podejście do interweniowanych osób, brak deeskalacji konfliktu i nieproporcjonalne użycie siły. Czy faktycznie mamy do czynienia z profesjonalnym działaniem zgodnym z przepisami, czy może z przypadkiem nadużycia władzy?

Policjant jako przedsiębiorca – czy łamie prawo?

Jeszcze większe oburzenie budzi informacja, że funkcjonariusz Falkowicz prowadzi działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy o Policji, policjant nie może podejmować dodatkowej działalności zarobkowej bez pisemnej zgody przełożonego. Przepisy te mają na celu uniknięcie konfliktu interesów i zagwarantowanie, że funkcjonariusze koncentrują się wyłącznie na obowiązkach służbowych.

Z informacji zawartych w publicznych rejestrach wynika, że działalność funkcjonariusza została zarejestrowana już w 2020 roku. Brak jednak jakichkolwiek informacji potwierdzających, że uzyskał on zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli rzeczywiście prowadzi on własny biznes bez wymaganej zgody, mamy do czynienia z jawnym naruszeniem prawa. Powstaje pytanie: czy jego przełożeni o tym wiedzieli i czy odpowiednio zareagowali?

Transparentność i zaufanie do Policji na szwank

Policja jest instytucją, której funkcjonowanie opiera się na zaufaniu społecznym. Każde działanie budzące wątpliwości, zarówno w zakresie przeprowadzanych interwencji, jak i przestrzegania regulacji dotyczących zatrudnienia funkcjonariuszy, podważa wiarygodność tej formacji. Jeśli potwierdzi się, że policjant prowadzi działalność gospodarczą niezgodnie z prawem, a przełożeni przymykają na to oko, może to świadczyć o istnieniu systemowego problemu w zakresie nadzoru i egzekwowania przepisów.

Policjanci, których profesjonalizm zasługuje na uznanie

Podkreślamy, że jako redakcja cenimy trud i poświęcenie funkcjonariuszy Policji, którzy codziennie dbają o bezpieczeństwo obywateli, często narażając własne zdrowie i życie. Wiemy, jak wymagająca i odpowiedzialna jest ta służba, a zdecydowana większość policjantów wykonuje swoje obowiązki z najwyższą starannością i zgodnie z etyką zawodową. Dlatego tak ważne jest, by przypadki, które budzą kontrowersje, były rzetelnie wyjaśniane, a standardy pracy w Policji pozostawały nienaruszone.

Czy sprawa zostanie wyjaśniona?

Obecnie nie wiadomo, czy Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze podejmie jakiekolwiek działania wyjaśniające w tej sprawie. Mimo zapewnień o rzetelnym podejściu do oceny działań funkcjonariuszy, brak jest informacji o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariusza prowadzącego działalność gospodarczą.

Czy organy nadzorcze przeprowadzą rzetelne śledztwo w tej sprawie? Czy policjant zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za złamanie przepisów? Czy opinia publiczna dowie się prawdy o kulisach kontrowersyjnej interwencji? Te pytania pozostają otwarte, ale jedno jest pewne – sprawa ta nie powinna zostać zamieciona pod dywan.

 

Nota Redakcyjna:

Redakcja podkreśla, że niniejszy artykuł opiera się na oficjalnych dokumentach, publicznych rejestrach oraz odpowiedziach udzielonych przez Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze. Naszym celem jest rzetelne przedstawienie sprawy oraz uzyskanie pełnych wyjaśnień w kwestiach budzących zainteresowanie społeczne. Jeśli Komenda Miejska Policji lub Pan Łukasz Falkowicz zechcą przekazać dodatkowe informacje lub stanowisko w tej sprawie, redakcja pozostaje otwarta na ich publikację w ramach transparentnej i obiektywnej debaty publicznej