Pieszy kontra pojazd-podsumowanie działań z wykorzystaniem Policyjnego drona.

W miniony piątek i w sobotę policjanci jeleniogórskiej drogówki wspólnie z policjantami z ościennych powiatów w regionie prowadzili akcję „pieszy kontra pojazd” i dyscyplinowali zarówno pieszych, jak kierowców, którzy nie przestrzegali obowiązujących przepisów.

Działania prowadzone były z wykorzystaniem drona, którego obsługiwali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali 177 kierujących i 41 pieszych, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym, zatrzymali 2 nietrzeźwych rowerzystów, kobietę, która kierowała wbrew decyzji o cofnięciu jej uprawnień oraz 35-latka, który kierował wbrew zakazowi sądowemu.

W dwudniowych działaniach (10-11.02.23) prowadzonych w regionie jeleniogórskim uczestniczyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz policjanci z ościennych powiatów. W działaniach wykorzystano również drona, którego obsługiwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu.

W tracie działań policjanci zatrzymali 177 kierowców, którzy popełnili wykroczenia w ruchu drogowym, najwięcej, bo 81 kierujących zostało zatrzymanych za  przekraczanie prędkości w rejonie przejść dla pieszych, 21 za nieprawidłowe przejeżdżanie przejść, zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych, a także obsłużyli 24 kolizje drogowe. Ponadto zatrzymali 41 pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, w tym 24 za przechodzenie w miejscu niedozwolonym, 4 za przechodzenie na czerwonym świetle i 4 za poruszanie się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych.

Policjanci zatrzymali także 2 nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich miał 1,5, a drugi 2 promile alkoholu w organizmie. Rowerzyści za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami po 2500 zł.  W trakcie działań mundurowi zatrzymali kierującego, który naruszył sądowy zakaz oraz 33-letnią kobietę, która kierowała pojazdem pomimo decyzji o cofnięciu jej uprawnień.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem. Za ten czyn grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierującym za naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami grozić może  kara pozbawienia wolności nawet do lat 5, a za kierowanie wbrew decyzji o cofnięciu uprawnień kierującym grozić może kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Apelujemy do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W okresie zimowym piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez nich samych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h  prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.