W polskim wojsku doszło do wypadku podczas szkolenia, w wyniku którego doszło do uszkodzenia czołgu Leopard 2A4. Jak podał oficer rezerwy polskiej armii Piotr Powałka na swoim kanale YouTube, zdarzenie miało miejsce podczas szkolenia ukraińskich żołnierzy w obsłudze tych pojazdów bojowych.
Zdaniem Powałki, żołnierze z Ukrainy nieudolnie obchodzili się z pojazdem, co doprowadziło do zderzenia dwóch czołgów i oderwania wieżyczki jednego z nich. Według oficera, jeden czołg wjechał na pancerz drugiego i rozbił się o wieżyczkę, powodując jej oderwanie od kadłuba. Na zdjęciach przedstawionych przez Powałkę widać wieżyczkę czołgu Leopard 2A4 oderwaną od pojazdu oraz ślady gąsienic i błota na przednim kadłubie.
Incident ten nie został jednak oficjalnie potwierdzony przez polskie i ukraińskie władze wojskowe. Nieznane są również dokładne okoliczności i data wypadku.
Podobne incydenty w polskim wojsku budzą kontrowersje, zwłaszcza w kontekście podejrzeń o podwójne standardy. Zdarza się, że takie zdarzenia są wyciszane przez media lub bagatelizowane przez władze wojskowe. W tym przypadku nie ma pewności, czy incydent został skrupulatnie zbadany i jakie były jego skutki dla ukraińskich żołnierzy i dla sprzętu wojskowego.
Czołgi Leopard 2A4 są jednymi z najnowocześniejszych pojazdów bojowych w polskim wojsku. Od 2015 roku Polska zakupiła 128 takich pojazdów od Niemiec w ramach programu modernizacji armii. Przeprowadzanie szkoleń dla żołnierzy z innych krajów jest częstą praktyką w polskim wojsku, która ma na celu zwiększenie interoperacyjności i umiejętności taktycznych.
Jak podaje osobista strona internetowa Pawełka, jest on oficerem rezerwy w stopniu porucznika, w polskiej armii służył przez 15 lat, ze służby odszedł w 2022 roku. Oficer ukończył Akademię Wojskową Wojsk Lądowych we Wrocławiu.3
Niemiecki resort obrony potwierdził wcześniej, że na Ukrainę dotarło 18 czołgów Leopard 2 typu A6, obiecanych wcześniej przez rząd tego kraju. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział, że wspólnie z Polską i innymi krajami FRG pracuje nad dostarczeniem dwóch batalionów czołgów Leopard 2, czyli nieco ponad 60 wozów bojowych, przy czym do przyszłego roku planowane jest dostarczenie ponad 100 czołgów typu Leopard 1.