Śmiertelne potrącenie Pieszego na drodze poza obszarem zabudowanym

W poniedziałek (18.09.23r.) w Ścięgnach doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł pieszy.

Obecnie policja i prokuratura wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Kierowcy „noga z gazu”. Przestrzegajmy przepisów i dostosujmy prędkość do warunków panujących na jezdni. Apelujemy do pieszych o noszenie elementów odblaskowych, które poprawią ich widoczność oraz zwiększą bezpieczeństwo na drodze.

18 września 2023 roku, około godziny 20.30 w Ścięgnach doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem pieszego.
Jak ustalili policjanci, 45-letnia kierująca pojazdem marki Opel jadąca od Karpacza, potrąciła idącego poza obszarem zabudowanym, w miejscu nieoświetlonym 69-letniego mężczyznę, poruszającego się bez elementów odblaskowych. Poszkodowany mimo przeprowadzonej reanimacji zmarł.  Obecnie policja wyjaśnia szczegółowo wszystkie okoliczności tego wypadku. Kierująca trzeźwa. Na miejscu czynności wykonano z udziałem prokuratora Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze oraz biegłego z zakresu ruchu drogowego.
Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h  prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera.
Przypominamy, że każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.
Apelujemy do pieszych, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo.
Pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Dopilnujmy również, aby nasze dzieci nosiły elementy odblaskowe!
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Foto:Policja