Tragedia w Białym Jarze – największa katastrofa lawinowa w Karkonoszach

20 marca 1968 roku to dzień, który na zawsze zapisał się w historii Karkonoszy jako jeden z najtragiczniejszych. W Białym Jarze, jednym z najbardziej lawiniastych miejsc w polskich górach, doszło do potężnej lawiny, która pochłonęła życie 19 osób.

Tragiczne okoliczności zdarzenia

Warunki pogodowe w marcu 1968 roku były wyjątkowo zdradliwe. Po okresie odwilży przyszły intensywne opady śniegu i zamiecie, które spowodowały, że pokrywa śnieżna stała się niestabilna. Mimo wcześniejszych ostrzeżeń i zejścia mniejszej lawiny trzy dni wcześniej, grupa turystów postanowiła przejść dnem doliny Białego Jaru.

Wczesnym popołudniem, gdy słońce ogrzało zbocza, nagle ruszyła gigantyczna masa śniegu. Lawina pędziła z prędkością blisko 100 km/h, porywając 24 osoby. Tylko pięciu turystów przeżyło – siła uderzeniowa śniegu wyrzuciła ich poza główny nurt lawiny.

Dramatyczna akcja ratunkowa

Na miejscu jako pierwsi pojawili się inni turyści, którzy próbowali odgrzebać zasypanych. Wkrótce dotarli ratownicy GOPR, a do akcji włączyli się strażacy, wojsko oraz mieszkańcy Karpacza. W poszukiwaniach uczestniczyło ponad 1000 osób z Polski i Czechosłowacji.

Przez kolejne dni lawinisko było przeszukiwane metr po metrze przy użyciu sond i łopat. Ostatnie ciała odnaleziono dopiero 1 i 5 kwietnia. Była to jedna z największych akcji ratunkowych w historii polskich gór.

Skutki tragedii – nowe podejście do lawin w Karkonoszach

Katastrofa w Białym Jarze stała się przełomowym momentem w podejściu do zagrożenia lawinowego w Polsce. W jej następstwie:

  • Rozwinięto system prognoz lawinowych w Karkonoszach.
  • Zwiększono świadomość turystów na temat ryzyka lawin.
  • Usprawniono metody ratownictwa górskiego, a GOPR zyskał nowoczesny sprzęt poszukiwawczy.

Dziś, dzięki zdobytej wiedzy i nowoczesnym systemom ostrzegania, podobne tragedie można skuteczniej zapobiegać.

Pamiętajmy o tej tragedii i wspierajmy ratowników GOPR

Katastrofa w Białym Jarze to bolesna lekcja dla wszystkich miłośników gór. Każdego roku GOPR niesie pomoc turystom, ryzykując własnym życiem. Możesz wesprzeć ich działalność, przekazując 1,5% swojego podatku:

KRS: 0000607021
Cel szczegółowy: Grupa Karkonoska GOPR

🕯️🏔️ Pamiętamy i wyciągamy wnioski na przyszłość.

Foto Arch: GOPR Karkonosze