Wyłudzenie Funduszy Unijnych na Kwotę 1,5 Miliona Euro - Dwóm Kobietom Postawiono 12 Zarzutów.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zakończyli dochodzenie w sprawie wyłudzenia funduszy unijnych na ogromną kwotę 1,5 miliona euro. Dwóm kobietom, 64-letniej mieszkance powiatu lwóweckiego i 70-letniej mieszkance powiatu karkonoskiego, postawiono łącznie 12 zarzutów.

Przestępczy proceder trwał aż przez pięć lat, a teraz oskarżone stoją przed groźbą nawet 8 lat pozbawienia wolności za swoje czyny.

Funkcjonariusze ustalili, że podejrzane, pełniąc funkcje prezesek w dwóch różnych stowarzyszeniach, działały wspólnie i w porozumieniu, aby wielokrotnie użyć dokumentów potwierdzających fałsz w celu wyłudzenia funduszy unijnych.

Od sierpnia 2016 roku do lutego 2021 roku wprowadzały w błąd przedstawicieli Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie, jako dysponentów środków unijnych, przedkładając fałszywe dokumenty związane z różnymi projektami.

W wyniku tego procederu kobiety wyłudziły co najmniej 1,5 miliona euro, a Prokurator Okręgowy w Jeleniej Górze przedstawił im łącznie 12 zarzutów.

Obecnie policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tej sprawy, a oskarżone zostały objęte dozorem policji i mają zakaz kontaktowania się ze sobą. Funkcjonariusze zabezpieczyli również majątek podejrzanych na ponad 4 miliony złotych, na poczet przyszłych kar grzywien.