Dwie osoby zginęły w wypadku na Śnieżce

Wczoraj, 30 stycznia, na północnych zboczach Śnieżki doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęły dwie osoby.

Około godziny 14.10 do dyżurnego ratownika GOPR wpłynęło zgłoszenie o osunięciu się grupy turystów w dół zbocza w kierunku Kotła Łomniczki. Na miejsce zdarzenia natychmiast został wysłany zespół 8 ratowników.

Po dotarciu na miejsce ratownicy odnaleźli ciała dwóch osób, które poniosły śmierć w wyniku upadku z około 900 metrów. Osoby te spadły z samego szczytu Śnieżki do dna Kotła Łomniczki.

Teren został dokładnie przeszukany i wykluczono udział w zdarzeniu dodatkowych osób.

Okazało się, że ofiarami wypadku byli obywatele polscy, mężczyźni w wieku 23 oraz 47 lat.

Ciała zostały wydobyte z dna kotła technikami linowymi, a następnie przetransportowane do Karpacza. Akcja ratunkowa zakończyła się o godzinie 21:30.

W akcji ratunkowej udział wzięło łącznie 22 ratowników GOPR, 4 ratowników Horská služba Krkonoše / Czech Mountain Rescue z Czech, 6 żołnierzy Jednostka Wojskowa Komandosów, 1 śmigłowiec Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz 2 Czeskie Śmigłowce. Pomocy dla GOPR udzieliła także Karpacz Ski Arena, udostępniając ratrak do transportu kolejnych ratowników pod Dom Śląski.

Przyczyny wypadku są obecnie wyjaśniane przez prokuraturę.

Z uwagi na panujące ostatnio warunki – nasłonecznienie i wzrost temperatury w ciągu dnia i nocne przymrozki w Karkonoszach panują bardzo trudne warunki z powodu ekstremalnego oblodzenia. Po raz kolejny przypominamy, że przed wyjściem w góry należy zadbać o odpowiednie przygotowanie – na ten moment raczki lub raki są obowiązkowym elementem wyposażenia.

Foto:GOPR Karkonosze
Foto:GOPR Karkonosz
Foto:GOPR Karkonoesz
Foto:GOPR Karkonosze
Foto:GOPR Karkonosze
Foto:GOPR Karkonosze
Foto:GOPR Karkonosze