Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu: "Zapomniane Ofiary" hitleryzmu. O kogo chodzi?

Dnia 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętniający wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau.

W tym dniu przywołujemy pamięć 6 milionów Żydów oraz milionów innych osób, w tym Polaków, Romów, Sinti, homoseksualistów, i osób z niepełnosprawnościami, które stały się ofiarami hitlerowskiego reżimu.

Profesor Detlef Garbe, były dyrektor Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego Neuengamme, podkreśla, że Świadkowie Jehowy, choć pomijani przez lata, również są “zapomnianymi ofiarami hitleryzmu.” Bezlitosne prześladowania tej grupy wynikały z ich wierności sumieniu opartemu na Biblii. Nie zgadzając się z ideologią nazistowską, odmówili brania udziału w przemocy, pozdrawiania “Heil Hitler” i akceptacji rasizmu. Ryszard Jabłoński, rzecznik Świadków Jehowy, wyjaśnia: “W czasach Trzeciej Rzeszy, Świadkowie Jehowy byli jedyną grupą chrześcijan, którą oznaczano specjalnym symbolem—fioletowym trójkątem.”

Świadkowie Jehowy stali się ofiarami nieludzkich warunków obozowych, a około 35% z setek osadzonych zginęło. Byli jedyną grupą chrześcijan prześladowaną wyłącznie z powodów religijnych.

Foto:Dzięki uprzejmości Świadków Jehowy w Polsce

Prześladowania Świadków Jehowy w liczbach:

  • Około 13 400 spośród 35 000 Świadków Jehowy padło ofiarą nazistowskich prześladowań w okupowanej Europie.
  • Aresztowano około 11 300 Świadków.
  • Około 4 200 Świadków trafiło do obozów koncentracyjnych.
  • Ponad 1 250 ofiar to niepełnoletnie dzieci Świadków Jehowy.
  • Około 600 dzieci odebrano rodzicom.
  • Co najmniej 72 Świadków Jehowy padło ofiarą eutanazji.
  • Co najmniej 548 Świadków stracono lub celowo uśmiercono.
  • Łącznie około 1600 Świadków Jehowy straciło życie z rąk nazistów.

Dziś Świadkowie Jehowy w Polsce i na świecie podejmują wysiłki, by edukować społeczeństwo na temat Holocaustu, upamiętniać ofiary i przekazywać historie o niezlomności w obliczu okrucieństw nazistowskich. W oficjalnym serwisie internetowym Świadków Jehowy – JW.ORG znajdują się publikacje przybliżające historię tej grupy podczas Holokaustu i ich niezłomność w obliczu prześladowań.

 

Co spotkało Świadków Jehowy podczas Holokaustu i w obozach koncentracyjnych?

Dlaczego Bóg dopuścił do Holokaustu?

Niezłomni w obliczu sprzeciwu – Świadkowie Jehowy a hitleryzm (FILM)

Fioletowe trójkąty – historia rodziny Kusserow (FILM)