Działania policji w Jeleniej Górze: Eliminowanie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego i walka z jazdą pod wpływem narkotyków

Zagrożenie spowodowane przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego oraz osoby kierujące pod wpływem narkotyków stanowi wyzwanie dla służb bezpieczeństwa na drogach.

W odpowiedzi na to wyzwanie, policjanci garnizonu jeleniogórskiego przeprowadzili od 12 do 16 sierpnia br. specjalne działania mające na celu eliminowanie z ruchu osób, które kierują pojazdami będąc pod wpływem substancji odurzających lub alkoholu.

W trakcie prowadzonych kontroli, funkcjonariusze skupiali się na różnych aspektach bezpieczeństwa drogowego. Sprawdzali stan techniczny pojazdów, monitorowali przestrzeganie przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w odpowiednich fotelikach. Ponadto, reagowali na zachowania kierowców, którzy podczas jazdy używali telefonów komórkowych.

W sumie podczas akcji przeprowadzono badania alkoholowe i narkotykowe u 1000 kierujących. Policjanci zatrzymali 3 osoby, które prowadziły pojazdy w stanie nietrzeźwości oraz 1 osobę, która była pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, 4 nietrzeźwych rowerzystów, którzy naruszali przepisy, otrzymali mandaty w wysokości 2500 złotych. Funkcjonariusze zidentyfikowali również 1 mężczyznę podejrzanego o kierowanie pod wpływem środków odurzających.

Efektem działań policji było również zatrzymanie 4 kierowców, którzy stracili prawo jazdy, oraz zatrzymanie 2 kierowców, którzy naruszyli sądowe zakazy dotyczące prowadzenia pojazdów.

Przypominając o powadze tego problemu, policja podkreśla, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji odurzających jest przestępstwem. Osoby dopuszczające się takiego czynu mogą być ukarane grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast za naruszenie zakazów sądowych związanych z prowadzeniem pojazdów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.