Działania Policji w Jeleniej Górze: Walka z Nietrzeźwymi Kierowcami i Bezpieczeństwem na Drogach

Zagrożenie związane z nietrzeźwymi kierowcami oraz uczestnikami ruchu pod wpływem narkotyków stanowi poważne wyzwanie dla służb policyjnych oraz innych instytucji dbających o bezpieczeństwo na drogach. Policjanci garnizonu jeleniogórskiego, mając na uwadze tę problematykę, przeprowadzili 18 grudnia 2023 roku specjalne działania mające na celu eliminację z ruchu osób prowadzących pojazdy po spożyciu narkotyków lub alkoholu.

Podczas kontroli skupiono się nie tylko na sprawdzeniu stanu trzeźwości kierowców, ale także na aspektach związanych z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, takich jak stan techniczny pojazdów, korzystanie z pasów bezpieczeństwa czy przewożenie dzieci w fotelikach. Dodatkowo, policjanci sankcjonowali osoby korzystające z telefonów komórkowych podczas jazdy.

W wyniku przeprowadzonych działań przebadano ponad 760 osób. Funkcjonariusze zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących, 3 osoby prowadzące pojazdy po spożyciu alkoholu oraz 1 nietrzeźwego kierującego hulajnogą. Ponadto, zatrzymano 5 praw jazdy.

Na ul. Podgórzyńskiej policjanci zatrzymali 36-letniego kierowcę Skody, u którego stwierdzono ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Dzielnicowi ze Szklarskiej Poręby zatrzymali do kontroli drogowej 51-letniego mieszkańca powiatu lwóweckiego, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

W osobnym przypadku, 39-letni mężczyzna został zatrzymany za kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało 2 promile alkoholu w jego organizmie, co skutkowało nałożeniem mandatu w wysokości 2500 złotych.

Policja przypomina, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji odurzających jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat. Osobom naruszającym zakazy sądowe może grozić nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat.