Oszustka okradła mieszkańca powiatu karkonoskiego na 28 tysięcy złotych

Jeleniogórscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod pracowników banku!

10 maja br. policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa. Mieszkaniec powiatu karkonoskiego padł ofiarą kobiety, która podszywając się pod pracownicę banku, przekonała go, że jego środki finansowe są zagrożone. Oszustka nakłoniła go do zainstalowania aplikacji, która umożliwiła jej dostęp do konta bankowego pokrzywdzonego. Z konta zniknęło łącznie 28 tysięcy złotych.

Mechanizm oszustwa

Oszustka skontaktowała się z pokrzywdzonym telefonicznie, podając się za pracownicę banku. Poinformowała go o rzekomym zagrożeniu jego środków i nakłoniła do zainstalowania aplikacji, która umożliwiła jej zdalny dostęp do konta bankowego. Wykorzystując tę aplikację, oszustka zdołała zrealizować przelew na kwotę 12 tysięcy złotych. Pozostałą kwotę, 16 tysięcy złotych, pokrzywdzony przelał na wskazane przez oszustkę konto sam, pod wpływem manipulacji i dezinformacji.

Apel o ostrożność!

Jeleniogórscy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami podającymi się za pracowników banku. Należy pamiętać, że:

  • Prawdziwy pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe, podanie kodów BLIK czy zainstalowanie aplikacji na urządzeniach.
  • W przypadku podejrzanych telefonów należy się rozłączyć i zweryfikować informację, dzwoniąc samodzielnie do banku lub udając się do najbliższej placówki!
  • Należy zachować szczególną ostrożność podczas instalowania aplikacji na urządzeniach mobilnych.
  • Nigdy nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  • Należy chronić dane poufne dotyczące kart płatniczych i nie przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

Pamiętajmy, że oszuści są coraz bardziej wyrafinowani i wykorzystują różne metody, aby wyłudzić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się im zwieść!

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń, należy skontaktować się z policją pod numerem alarmowym 112 lub 997.