Ogromny pożar hali targowej na Marywilskiej! Strażacy walczyli z żywiołem przez kilkanaście godzin

W niedzielę 12 maja 2024 roku doszło do ogromnego pożaru hali targowej przy ulicy Marywilskiej 44 w Warszawie.

Ogień objął ponad 80% powierzchni hali o wymiarach 250 x 250 metrów. Do walki z żywiołem zaangażowano blisko 200 strażaków z 79 pojazdów gaśniczych, w tym specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego (SGRChem).

Alarm o pożarze wpłynął do Komendy Miejskiej PSP o godzinie 3:31. Po przyjeździe pierwszych zastępów okazało się, że dwie trzecie hali jest już objęte ogniem. Ze względu na intensywny ogień i wysokie temperatury, do akcji gaśniczej włączono m.in. robota gaśniczego Colossus oraz drony do monitorowania sytuacji.

Pożar został zlokalizowany około godziny 8:00. Jednak dogaszanie i zabezpieczanie terenu trwało jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Strażacy musieli m.in. dokonać pomiarów pyłów w atmosferze, a także zapewnić dekontaminację ratownikom.

W wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Na szczęście wszyscy pracownicy i klienci hali zdążyli ją opuścić przed rozprzestrzenieniem się ognia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców Warszawy i okolicznych powiatów,zalecając im pozostanie w domach i zamknięcie okien. Ze względu na duże zadymienie, w niektórych rejonach miasta występowały przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

Przyczyny pożaru są jeszcze badane. Na miejscu zdarzenia pracują biegli z zakresu pożarnictwa.

Pożar hali targowej na Marywilskiej to jedno z największych tego typu zdarzeń w Warszawie w ostatnich latach.Straty materialne są ogromne.

To również kolejny przykład ofiarnej pracy strażaków, którzy ryzykując własne życie, walczyli z żywiołem i chronili mieszkańców stolicy.

 

Aktualizacja (13.05.2024):

  • Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną pożaru mogło być zwarcie instalacji elektrycznej.
  • Dokładne straty materialne są jeszcze szacowane, ale mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu milionów złotych.
  • Wsparcie dla poszkodowanych w pożarze oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Warszawie.

Zapraszamy do śledzenia dalszych informacji na temat tego zdarzenia.