Pfizer zawarł ugodę w sprawie leku Zantac. Firma zapłaci odszkodowanie tysiącom ofiar

Pfizer zgodził się na zawarcie ugody w sprawie ponad 10 000 pozwów, w których zarzucano firmie, że nie ostrzegała pacjentów o możliwym ryzyku raka spowodowanym przez lek przeciw zgadze Zantac.

Lek ten był jednym z najlepiej sprzedających się leków na świecie do 2020 roku, kiedy to Food and Drug Administration (FDA) wycofał go z rynku po wykryciu w nim substancji rakotwórczej o nazwie NDMA.

Warunki ugód nie zostały ujawnione, ale Bloomberg News donosi, że Pfizer zapłaci każdej ofierze odszkodowanie.Ugoda nie rozwiązuje jednak całkowicie kwestii narażenia Pfizera na roszczenia łączące Zantac z rakiem.

Tysiące pozwów przeciwko firmie Pfizer, GSK, Sanofi i Boehringer Ingelheim zaczęły gromadzić się w sądach federalnych i stanowych po tym, jak FDA wycofała Zantac z rynku. W zeszłym miesiącu firma Sanofi zawarła ugodę co do zasady w celu rozstrzygnięcia 4000 pozwów łączących Zantac z rakiem, płacąc 100 milionów dolarów, czyli 25 000 dolarów każdemu powodowi.

Sprawa Zantacu jest kolejnym przykładem tego, jak firmy farmaceutyczne mogą narażać pacjentów na niebezpieczeństwo dla zysku. W tym przypadku Pfizer nie ostrzegał pacjentów o potencjalnym ryzyku raka związanym z lekiem, co doprowadziło do zachorowania tysięcy osób.

Jeśli przyjmowałeś lek Zantac i zachorowałeś na raka, możesz mieć prawo do odszkodowania. Skonsultuj się z prawnikiem, aby dowiedzieć się więcej o swoich prawach.

Dodatkowe informacje:

  • Lek: Zantac
  • Substancja rakotwórcza: NDMA
  • Liczba pozwów: Ponad 10 000
  • Kwota ugody: 10 000 dolarów na ofiarę (Pfizer)
  • Kwota ugody (Sanofi): 100 milionów dolarów (4000 pozwów)
  • Stan sprawy: Ugody nie rozwiązują całkowicie kwestii narażenia firm na roszczenia.

Źródła: