Podsumowanie weekendu

Ratownicy GOPR Karkonosze podsumowało kolejny pogodny, majowy weekend gdy wielu wędrowców wyruszyło na szlaki Sudetów Zachodnich.

Zwiększona aktywność turystyczna, zimowe warunki w wyższych partiach gór oraz lekceważenie zakazów dotyczących zamkniętych szlaków wpłynęły na zwiększoną liczbę interwencji.
Do najpoważniejszego wypadku doszło w sobotę popołudniu w Kotle Łomniczki w rejonie Cmentarzyka Ofiar Gór.
Poruszająca się w pobliżu zamkniętego szlaku kobieta doznała urazu nogi i nie była w stanie samodzielnie wydostać się z trudnego, stromego, zaśnieżonego terenu.
 Do akcji zostało wysłanych kilka zespołów ratowniczych.
Pierwszy z nich dotarł do poszkodowanej od góry, od strony schroniska Dom Ślaski. Po zabezpieczeniu medycznym i termicznym, Ratownicy ewakuowali kobietę w noszach sked, przy pomocy technik linowych, około 300 metrów w dół w okolice “mostka” na Łomniczce, dalej pieszo do schroniska skąd kontynuowano ewakuację przy pomocy pojazdów.
Niestety wielu turystów nie przestrzega zakazów wejścia na szlaki, obowiązujących w okresie zimowym w niebezpiecznych rejonach w Karkonoski Park Narodowy .
Tylko w czasie prowadzenia sobotnich działań, ratownicy zaobserwowali kilka grup, kompletnie nieprzygotowanych do zimowego, stromego terenu turystów, którzy mieli poważne problemy z bezpiecznym poruszaniem.
Ratownicy apelują o rozwagę i stosowanie się do zakazów, wejścia na zamknięte szlaki, ich listę oraz komunikaty pogodowe i turystyczne publikujemy codziennie na naszej stronie internetowej. Poruszanie się tylko po dostępnych szlakach turystycznych jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa waszego i unikatowej przyrody Karkonoszy.