Policjantka oznakowała rowery uczestników festynu w ramach programu "Stop – rower oznakowany”

Dnia 13 kwietnia 2024 roku policjantka Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze wzięła udział w akcji oznakowywania rowerów dzieci uczestniczących w półkolonii zorganizowanej przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Jeżowe Sudeckim.

Inicjatywa odbyła się w ramach programu prewencyjnego “Stop – rower oznakowany”, którego celem jest zmniejszenie przypadków kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego oraz ułatwienie ich identyfikacji w przypadku utraty.

Program ma na celu usystematyzowanie oznakowania rowerów poprzez ujednolicenie metody znakowania oraz zarejestrowanie ich w jednolitej bazie danych. Dzięki temu możliwe będzie szybkie odnalezienie skradzionego roweru oraz zatrzymanie sprawców kradzieży. Dodatkowo, oznakowanie rowerów pozwoli na jednoznaczną identyfikację właścicieli w przypadku odzyskania roweru.

Aby przystąpić do programu, rower musi być widoczny i sprawny, wyposażony w działające światła przednie i tylne, hamulec oraz dzwonek. Osoby zainteresowane oznakowaniem roweru mogą skontaktować się z dzielnicowym ze swojego rejonu, Wydziałem Prewencji KMP w Jeleniej Górze lub Zespołem Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji.

Policja apeluje także o zachowanie ostrożności i podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą. Zaleca się sprawdzenie numerów fabrycznych rowerów przed zakupem oraz stosowanie solidnych zabezpieczeń, takich jak łańcuchy czy kłódki. W przypadku kradzieży roweru, należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie najbliższej jednostce Policji lub Straży Miejskiej.

Program “Stop – rower oznakowany” ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa właścicieli rowerów oraz zmniejszenie liczby przypadków kradzieży jednośladów na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego.