Szybko rozwijająca się inwigilacja - organy państwowe będą miały wgląd w historię Twoich zakupów

Urzędy i instytucje zyskują wgląd w Twoje życie prywatne poprzez historię zakupów, wizyt u mechanika i spotkań biznesowych

Rząd Polski przyspiesza wprowadzenie Agendy 2030 dotyczącej śladu węglowego, co potwierdza umieszczanie informacji o emisji CO2 na produktach spożywczych.

Obowiązkowe wystawianie e-faktur już niedługo – przedsiębiorcy będą musieli przejść na nowy system, który umożliwi organom państwowym – w tym prokuraturze, policji i urzędom skarbowym – kontrolę przepływu gotówki i uniknięcie nadużyć.

E-faktury umożliwią organom państwowym śledzenie wydatków każdej osoby, nie tylko przedsiębiorców, poprzez dostęp do informacji z faktur wystawianych przez dostawców usług takich jak gaz, prąd, internet oraz rachunków związanych z rozliczeniami służbowymi, co pozwoli na kontrolę i przeciwdziałanie nieprawidłowościom finansowym.

Zgodnie z wyjaśnieniami Marcina Madeja, dzięki e-fakturom wszyscy urzędnicy będą mieli wgląd w dokładne informacje o zakupach Polaków, którzy wystąpią o fakturę, bez względu na miejsce dokonania zakupów – czy to w sklepie czy w centrum handlowym. Dzięki temu organy kontrolne będą mogły dokładnie prześledzić szczegóły dotyczące wydatków, co przyczyni się do zapobiegania nadużyciom finansowym.