Tragiczny incydent - dwóch policjantów zabitych podczas akcji szczepień.

Tragiczny Atak na Zespół Szczepień Przeciw Polio w Południowo-Zachodnim Pakistanie – Dwóch Policjantów Zginęło

We wtorek, 1 sierpnia, doszło do tragicznego incydentu w południowo-zachodnim Pakistanie, w którym dwóch policjantów straciło życie, chroniąc akcję szczepień przeciw polio. Oficerowie, należący do społeczności Hazara Shia, zostali zastrzeleni w Quetta, stolicy prowincji Beludżystan, przez dwóch napastników, którzy zaatakowali ich podczas eskortowania zespołu medycznego.

Masood Kasi, lokalny funkcjonariusz policji, potwierdził incydent i podkreślił, że trwają dochodzenia, aby ustalić, czy atak był wymierzony w zespół medyczny czy w mniejszość policjantów. Tożsamość grupy odpowiedzialnej za atak pozostaje nieznana. Jednak wcześniej pakistańscy talibowie, związani z talibami afgańskimi, przyznali się do atakowania zespołów medycznych zajmujących się szczepieniami przeciw polio.

Warto zaznaczyć, że szczepienia przeciw polio w Pakistanie spotykają się z podejrzliwością, a wokół nich krążą różne teorie spiskowe. Niektóre z tych teorii sugerują, że szczepionki są częścią zachodniego spisku mającego na celu sterylizację dzieci muzułmańskich. Mimo to, Pakistan zgłosił tylko jeden przypadek polio w tym roku, co skłania wiele osób do przekonania, że zagrożenie tą chorobą nie jest poważne. Niemniej jednak, władze kontynuują kampanię szczepień, priorytetowo traktując wzmożone środki bezpieczeństwa w celu ochrony zespołów medycznych.

Tragiczny atak podkreśla trudności i ryzyko, z jakim spotykają się osoby zaangażowane w wysiłki szczepień przeciw polio w Pakistanie, chorobie, która nadal stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia.