Pozostawione narzędzia i materiały budowlane stają się atrakcyjnym łupem dla złodziei, którzy nie ustępują w swoich działaniach.

Często można uniknąć włamań i kradzieży po przez odpowiednie zabezpieczenie terenu inwestycji i samego budynku.

Jeleniogórscy policjanci apelują do osób, które rozpoczęły lub kontynuują budowę domu, aby właściwie nadzorowali pozostawiane rzeczy.

Aby znacznie zmniejszyć ryzyko kradzieży, czy włamania w trakcie budowy, należy stosować się do kilku zasad, które pomogą uchronić inwestorów przed włamaniami i kradzieżą.
•    Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby plac budowy był ogrodzony i zamknięty, tak aby żadna z osób postronnych nie mogła swobodnie wejść.
•    Wszystkie materiały budowlane w miarę możliwości powinny być kupowane na bieżąco i nie składowane w jednym miejscu.
•    Maszyny i urządzenia wykorzystywane do prac powinny być odpowiednio zabezpieczone i zabierane z placu budowy, szczególnie jeśli budynek nie posiada stolarki okiennej.
•    O ile to możliwe zastosujmy elektroniczne zabezpieczenia w postaci alarmów czy monitoringu.
•    Zatrudniajmy pracowników ze sprawdzonych firm, bądź osoby dobrze nam znane, które mogą potwierdzić swoją wiarygodność, a przy tym są rzetelnymi wykonawcami.
•    Ważne jest to, aby w okresach zastoju w pracach zapewnić częstszy nadzór nad naszą budową. Takie kontrole powinny być dokonywane o różnych porach.
Pamiętajmy, aby zamykać wszystkie drzwi i okna-nawet dachowe oraz zabierać ze sobą klucze nie pozostawiając w „umówionych miejscach”. Istotną rolę odgrywa również ubezpieczenie budynku, które choć w części zrekompensuje poniesione straty w przypadku dokonania przestępstwa na naszą szkodę.
Zwracajmy uwagę na osoby poruszające się w pobliżu terenu budowy, nawiązujmy dobre relacje sąsiedzkie, dzięki którym osoby już zamieszkujące lub prowadzące budowę będą wykazywały zainteresowanie również naszą inwestycją. O wszystkich niepokojących sytuacjach lub podejrzanych osobach, które mogą dokonywać kradzieży prosimy niezwłocznie powiadomić policję.