Akcja ratunkowa w Karkonoszach: Turyście udało się uratować dzięki współpracy polskich i czeskich ratowników.

Wczoraj o godzinie 16:15 Centrum Powiadamiania Ratunkowego odebrało zgłoszenie o zagubionym turyście w rejonie Czarnej Kopy na grzbiecie Karkonoszy.

Młody mężczyzna, który zdobył Śnieżkę, w drodze powrotnej w kierunku Przełęczy Okraj stracił orientację, zgubił szlak i nie był w stanie samodzielnie kontynuować wycieczki. W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi w górach, zdecydowano się na zaangażowanie ratowników.

Ratownicy GOPR z Karpacza wyruszyli na pomoc, ale ze względu na ekstremalne warunki – wiatr o prędkości 30 m/s, intensywne opady śniegu, odczuwalną temperaturę -21°C – poproszono o wsparcie Czechów z Horská služba Krkonoše (Czech Mountain Rescue). Ratownicy czescy, jako pierwsi dotarli na miejsce i przetransportowali mężczyznę do stacji ratunkowej w Małej Upie.

Mężczyzna znajdował się w pierwszym stopniu hipotermii. Jego ciało osiągnęło temperaturę 34,5°C, ale po odpowiednim ogrzaniu został przetransportowany na polską stronę Karkonoszy.

Akcja ratunkowa podkreślała trudne warunki panujące w górach. Silny wiatr, opady śniegu i niskie temperatury sprawiły, że szlaki stały się niebezpieczne. Zawieje śnieżne utworzyły głębokie zaspy, a widzialność była znacznie ograniczona.

Organizacje ratownicze apelują o rozwagę i dostosowanie planów turystycznych do aktualnych warunków.

Foto:GOPR Karkonosze
Foto:GOPR Karkonosze