Bezpieczny Weekend Podczas Przedłużonych Wakacji-Apel Policji.

W związku z przedłużonymi wakacjami i zbliżającym się weekendem, który jest końcówką letniego sezonu, jeleniogórscy policjanci intensyfikują działania prewencyjne.

Ich priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu oraz turystom, którzy w tych dniach będą opuszczać kotlinę jeleniogórską.

Wzmożone Patrole i Kontrole Drogowe

Policja podejmuje te działania na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa na drogach, a także w związku z przewidywanym wzrostem ruchu na trasach wychodzących z Jeleniej Góry. Funkcjonariusze czuwają nad płynnością ruchu oraz dbają o bezpieczne podróże wszystkich uczestników ruchu.

Kierowcy powinni się przygotować na kontrole drogowe. Policja będzie sprawdzać stan trzeźwości kierujących, techniczny stan pojazdów, stan opon, a także przestrzeganie obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa. Niezwykle ważnym aspektem będzie też eliminacja prowadzenia pojazdów podczas rozmów przez telefony komórkowe.

Szczególną uwagę policjanci zwrócą na kierujących, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, popularnie nazywanych “na dwóch gazach”. Przypominamy, że taki stan jest przestępstwem, zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności, wysoką grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów na kilka lat. Policja zapowiada stanowcze kary dla tych, którzy nie przestrzegają przepisów w tym zakresie.

Wartość Bezpiecznej Podróży

Policja apeluje do kierowców o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. “Noga z gazu” to fundamentalna zasada bezpieczeństwa. Kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zapewnić bezpieczną podróż:

  • Planuj trasę i czas przejazdu przed wyruszeniem w podróż.
  • Wybieraj główne trasy, unikając mniej znanych dróg bocznych.
  • Jeździj w godzinach dziennych, unikaj jazdy nocą, gdy zmęczenie kierowcy wpływa negatywnie na bezpieczeństwo.
  • Planuj miejsca na odpoczynek i korzystaj z miejsc parkingowych.
  • Nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów na widocznym miejscu w samochodzie, aby uniknąć ryzyka kradzieży.

W przypadku, gdy staniecie się świadkami przestępstwa lub wykroczenia, nie pozostawajcie obojętni. Natychmiastowo informujcie Policję pod numerem alarmowym 112.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze to wspólna odpowiedzialność wszystkich uczestników ruchu. Działajmy rozważnie i troszczmy się o siebie oraz innych podróżnych.