Izraelski nalot na konsulat Iranu w Syrii!

Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w poniedziałek nalot na budynek w pobliżu ambasady Iranu w Damaszku, w którym mieści się konsulat generalny i rezydencja ambasadora Iranu w Syrii.

Według irańskiej państwowej telewizji IRIB, nalot nie spowodował obrażeń wśród pracowników konsulatu, ponieważ misja dyplomatyczna była nieczynna w poniedziałek z powodu irańskiego święta.

Celem ataku był budynek w dzielnicy Abu Rummaneh w Damaszku. IRIB podała, że na parterze budynku mieści się konsulat generalny Iranu, a na wyższych piętrach rezydencja ambasadora.

Izrael nie skomentował jeszcze nalotu.

Do ataku doszło w czasie napięcia między Izraelem a Iranem. Izrael oskarża Iran o dążenie do budowy broni atomowej i wspieranie ugrupowań terrorystycznych w regionie. Iran zaprzecza tym oskarżeniom.

W ostatnich latach Izrael przeprowadził szereg nalotów na cele w Syrii, w tym na magazyny broni i infrastrukturę należącą do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Nalot na konsulat Iranu w Damaszku jest najpoważniejszym izraelskim atakiem na cele irańskie w Syrii od czasu objęcia władzy przez prezydenta Ebrahima Raisiego w sierpniu 2021 roku.

Sytuacja w regionie jest napięta i nie można wykluczyć dalszych eskalacji konfliktu.