Kieszonkowcy w rękach Policji.

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Legnicy podejrzanych o serię kradzieży szczególnie zuchwałych oraz o serię kradzieży z włamaniem. Przestępstw tych dopuścili się od listopada ubiegłego roku do maja br. w Jeleniej Górze.

Mężczyźni jeździli transportem publicznym, na przystankach wypatrywali osoby, najczęściej starsze, wysiadali, a następnie ponownie za nimi wsiadali i robiąc zamieszanie je okradali. Wstępnie mają na koncie 16 przestępstw, ale niewykluczone, że pokrzywdzonych jest więcej. Teraz za popełnione czyny odpowiedzą oni przed sądem, a grozić im może nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału Kryminalnego z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze w wyniku prowadzonych działań zatrzymali dwóch mieszkańców Legnicy w wieku 43 i 48 lat podejrzanych o kradzieże szczególnie zuchwałe  i o kradzieże z włamaniem.
Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyźni mają na koncie wstępnie 16 przestępstw, których dopuścili się w Jeleniej Górze od listopada do maja br.  Legniczanie jeździli transportem publicznym, na przystankach wypatrywali osoby, najczęściej starsze, wysiadali, a następnie ponownie za nimi wsiadali i robiąc zamieszanie je okradali. Ich łupem padły portfele, dokumenty, pieniądze i karty płatnicze. Mężczyźni skradzionymi kartami płacili zbliżeniowo za zakupy w różnych sklepach.
Funkcjonariusze zatrzymali podejrzewanych o popełnienie tych przestępstw na podstawie zebranych informacji, a także po analizie nagrań z kamer monitoringu. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy i niewykluczone, że zatrzymani mają na koncie więcej podobnych czynów.
Legniczanie zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Teraz za przestępstwa, o które są podejrzani odpowiedzą przed sądem, a grozić im może nawet do 10 lat pozbawienia wolności. 10 maja br. zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, gdzie prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz mają oni zakaz opuszczania kraju.
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, autobusy, sklepy), gdyż mogą pojawić się tak zwani  „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:
•    wsiadając do autobusu sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
•    torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę,
•    zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu
i obserwujące pasażerów,
•    w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku,
•    nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
•    jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
•    nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
•    kluczy od mieszkania nie noś razem z  dokumentami,
•    w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję, numer alarmowy 112.