Myślała, że pomaga córce, straciła blisko 1300 złotych

12 maja br. do Komisariatu Policji w Karpaczu zgłosiła się mieszkanka powiatu karkonoskiego, która została oszukana przez osobę, która podszyła się pod jej córkę. Oszust kontaktował się z nią za pośrednictwem komunikatora i poprosił o przelanie gotówki na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego. Kobieta przelała środki i w ten sposób straciła blisko 1300 złotych.

Jeleniogórscy policjanci walcząc z tego typu przestępczością po raz kolejny ostrzegają. Pamiętajmy. Zanim zdecydujemy się pomóc innej osobie przekazując jej swoje środki pieniężne, potwierdźmy, że to właśnie z nią prowadzimy konwersację.

Jeleniogórscy policjanci przestrzegają przed tą formą oszustwa internetowego, która jest coraz bardziej popularna. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej najbliższych i znajomych o podanie hasła „Blik” czy przelanie pieniędzy na zakup towaru. O tym, w jaki sposób działają oszuści przekonała się mieszkanka powiatu karkonoskiego. Uwierzyła osobie podszywającej się pod jej córkę i przelała gotówkę w wysokości 1300 złotych na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego, który rzekomo jej się rozbił. Kiedy kobieta zorientowała się, że została oszukana powiadomiła Policję.
Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych i najbliższych. Taka właśnie forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. Możemy stracić swoje oszczędności. Warto więc potwierdzić tego typu konwersację dzwoniąc do osoby, która prosi nas o pieniądze lub chociażby wysłać smsa na jej numer telefonu i poczekać na odpowiedź.
Przestępcy wykorzystują nieuwagę osób korzystających komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu i włamują się na ich konta, dlatego właśnie jeleniogórscy policjanci przypominają mieszkańcom Jeleniej Góry oraz powiatu karkonoskiego o kilku ważnych kwestiach:
•    Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
•    Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
•    Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
•    Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
•    Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania Internetu.
•    Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
•    Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
•    Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.