Nietrzeźwy rowerzysta dwukrotnie zatrzymany tego samego dnia - musi zapłacić łącznie 5 tysięcy złotych za nieposłuszeństwo funkcjonariuszom.

Nietrzeźwy  rowerzysta musi łącznie zapłacić 5 tysięcy złotych, który dwukrotnie tego samego dnia został zatrzymany przez funkcjonariuszy jeleniogórskiej drogówki.

Mężczyzna zatrzymany do kontroli za pierwszym razem zlekceważył polecenie policjanta dotyczące tego, że nie wolno mu dalej jechać rowerem, jedynie może go prowadzić. Kilkanaście minut później funkcjonariusze zauważyli go ponownie na innej ulicy poruszającego się jednośladem, za co również otrzymał kolejny mandat. Tego dnia policjanci zatrzymali jeszcze dwóch innych nietrzeźwych cyklistów. Jako użytkownicy jednośladów musimy jednak pamiętać o tym, że za kierowanie tym pojazdem pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości grozi wysoki mandat.

Przypominamy, że  za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do 2500 złotych.
1 sierpnia 2023 roku, około godziny 17.30 policjanci na ul. Jana Pawła II w Jeleniej Górze zatrzymali do kontroli drogowej 28-letniego mężczyznę poruszającego się rowerem. Od cyklisty wyraźnie czuć było alkohol. Przeprowadzone badanie wykazało 1,2 promila. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych, jednocześnie policjanci pouczyli  go o tym, że dalej nie wolno mu jechać rowerem, a jedynie go prowadzić.
Kilkanaście minut później mundurowi patrolując miasto na ul Grunwaldzkiej zauważyli tego samego mężczyznę, który wbrew ich zaleceniom dalej jechał rowerem. Ponownie go zatrzymali. Tym razem również został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.
Tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali jeszcze dwóch innych nietrzeźwych cyklistów, którzy również za popełnione wykroczenia zostali ukarani mandatami po 2500 złotych.
Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Foto:Policja
Foto:Policja