Nowe przepisy dotyczące segregacji śmieci: co czeka Polaków od 2025 roku?

Już od przyszłego roku Polacy będą musieli przystosować się do istotnych zmian w sposobie, w jaki segregują i recyklingują swoje odpady.

Nowy system, który wejdzie w życie, obejmie m.in. wprowadzenie systemu kaucyjnego na niektóre opakowania oraz nowe wymogi dotyczące segregacji odpadów budowlanych i tekstylnych. Te zmiany wynikają z unijnych regulacji i mają na celu zwiększenie poziomów recyklingu oraz ochronę środowiska.

System kaucyjny na butelki i puszki

Jedną z kluczowych zmian będzie wprowadzenie systemu kaucyjnego od 1 stycznia 2025 roku. Będzie on obejmował plastikowe butelki do 1,5 litra, szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności od 0,3 do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 0,5 litra. Duże sklepy powyżej 100 m2 będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania klientom pobranej wcześniej kaucji (w wysokości 1 zł dla butelek plastikowych i szklanych oraz 0,5 zł dla puszek). Pozostałe placówki handlowe będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie.

Nowe obowiązki dla deweloperów i samorządów

Od 2025 roku firmy budowlane i deweloperskie będą zobowiązane do segregacji odpadów na 6 frakcji:

  • drewno
  • metale
  • szkło
  • tworzywa sztuczne
  • gips
  • odpady mineralne

Samorządy będą musiały rozbudować lub stworzyć dodatkowe punkty selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Mieszkańcy będą mogli tam oddawać zużytą odzież, buty i tekstylia domowe.

Rewolucja dla konsumentów

Nowe przepisy będą wymagały zmiany nawyków konsumentów. Wprowadzenie systemu kaucyjnego oznacza, że konsumenci będą musieli zwracać puste opakowania do sklepów, aby odzyskać kaucję. W przypadku tekstyliów mieszkańcy będą zobligowani do selektywnego oddawania zużytej odzieży do specjalnych punktów.

Wyzwania i korzyści

Wprowadzenie nowych zasad będzie wymagało przygotowań i nakładów ze strony samorządów i przedsiębiorców. Miasta będą musiały dostosować systemy odbioru odpadów, a branża budowlana będzie musiała zainwestować w rozwiązania umożliwiające segregację na placach budowy. Jednak eksperci są zgodni, że opóźnianie tych zmian nie ma uzasadnienia.

Zmiany mają na celu:

  • zwiększenie poziomów recyklingu w Polsce (obecnie jest to ok. 35%, a unijny cel to 50% do 2025 roku)
  • dostosowanie systemu gospodarki odpadami do unijnych dyrektyw
  • ochronę środowiska naturalnego

Choć przyzwyczajenie się do nowych nawyków może zająć trochę czasu, ich wdrożenie jest konieczne dla ochrony środowiska. Nowe przepisy to szansa na bardziej odpowiedzialne gospodarowanie odpadami i budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości.