Nowe, Zaostrzone Kary za Prowadzenie Pojazdów w Stanie Nietrzeźwości: Nietrzeźwy Kierowca Zatrzymany w Jeleniej Górze

Od 14 marca br. w Polsce obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Świadomość tych przepisów przekonał się nietrzeźwy 33-latek, którego zatrzymali policjanci jeleniogórskiej drogówki.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze interweniowali 24 marca br., po otrzymaniu zgłoszenia o nietrzeźwym kierowcy poruszającym się ulicą Wrocławską. Pojazdem, którym podróżował podejrzany, był Opel. Mundurowi zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej, podczas której wyczuli silną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 33-latek miał blisko 2,7 promila alkoholu w organizmie.

Zgodnie z nowymi przepisami prawnymi, policjanci zatrzymali nie tylko prawo jazdy, ale również samochód, którym się poruszał o wartości 8 tysięcy złotych. Pojazd został zabezpieczony i przekazany na przechowanie, a mężczyzna trafił do policyjnego aresztu do wytrzeźwienia i dalszych czynności.

Teraz 33-latek za popełnione czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może kara pozbawienia wolności do lat 3, wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz utrata prawa jazdy i samochodu.

Warto przypomnieć, że nowe przepisy stanowią, że osoba prowadząca pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego.