Policja podsumowała długi weekend

Od 24 do 26 grudnia br. jeleniogórscy policjanci prowadzili działania prewencyjne, których celem było zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu oraz turystom, którzy w tych dniach odwiedzili powiat karkonoski.

Celem tych działań było zminimalizowanie skutków i ograniczenie ilości zdarzeń drogowych. Okres ten na drogach powiatu karkonoskiego minął spokojnie.
W tych dniach w naszym regionie doszło do  11 zdarzeń drogowych, oraz dwóch wypadków drogowych w tym jeden ze skutkiem śmiertelnym,  policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących.

W okresie świątecznym na drogach panował duży ruch.
W całym regionie  doszło do 11 kolizji drogowych, których najczęstszą przyczyną było niezachowanie bezpiecznej odległości i najechanie na tył innego pojazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

W ciągu tych dni funkcjonariusze zatrzymali i wyeliminowali z ruchu drogowego 6 kierujących po alkoholu. Zatrzymani mieli od 0,6 do ponad 2 promili alkoholu w organizmie. Każdy  z nich stanowił poważne zagrożenia bezpieczeństwa dla innych uczestników.

Tym kierującym za popełnienie przestępstwa grozić może nawet do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania autami na kilka lat oraz wysoka grzywna.
Ponadto policjanci zatrzymali 1 kierowcę, który miał cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami, 1 kierującego, który naruszył 3 sądowe zakazy kierowania pojazdami, ukarali mandatami za różne wykroczenia w ruchu drogowym 28 kierowców, zatrzymali 14 poszukiwanych, celem doprowadzenia ich do odbycia kary pozbawienia wolności za różne przestępstwa oraz zatrzymali 2 osoby, które podejrzane są o posiadanie narkotyków.
Niemniej jednak brak rozwagi i nonszalancja na drogach oraz nadmierna prędkość, to wciąż główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń, a do takich też doszło na terenie  Jeleniej Góry odnotowano 2 wypadki w tym jeden śmiertelny.

49-letni kierujący pojazdem marki Alfa Romeo, jadąc od strony Szklarskiej Poręby w kierunku centrum miasta, potrącił 30-letniego mężczyznę, który idąc chodnikiem stracił równowagę i wtargnął na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł.
W okresie świąt policjanci wielokrotnie interweniowali w domach, jak i na ulicach
w przypadku zakłócenia ciszy nocnej czy awantur wszczynanych przez osoby nietrzeźwe. W tym okresie policjanci łącznie obsłużyli blisko 300 interwencji.