Potrącenie na pasach, pieszy ukarany mandatem w wysokości 1100 zł.

Dzisiaj rano w Jeleniej Górze doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Kierująca pojazdem osobowym potrąciła 17-latka, który jak się później okazało wtargnął wprost pod koła pojazdu.

Na szczęście nie odniósł on poważnych obrażeń. Sprawca zdarzenia został ukarany mandatem w wysokości 1100 zł. Policja apeluje o ostrożność!

20 marca 2023 roku, około godziny 7.30 w  Jeleniej Górze na skrzyżowaniu ulicy Jagiellońskiej i Lubańskiej doszło do zdarzenia z udziałem pieszego.
Jak ustalili policjanci, 54-letnia kierująca pojazdem marki Mitsubishi potrąciła przechodzącego przez przejście dla pieszych 17-latka, który jak się później okazało wtargnął wprost pod koła pojazdu. Nastolatek wchodząc na przejście nie rozejrzał się i nie sprawdził, czy jego wejście nie spowoduje zagrożenia. Na szczęście nie odniósł on poważanych obrażeń. 17-latek, jako sprawca zdarzenia został ukarany mandatem w wysokości 1100 zł.

Przypominamy, że piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu. Piesi są całkowicie „odsłonięci” i w konsekwencji narażeni na poważne obrażenia ciała. W przypadku zderzenia z samochodem, który porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h  prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spada praktycznie do zera.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życia i zdrowia.

Nie można bezkrytycznie korzystać z przejść dla pieszych. Tu także wymagana jest szczególna ostrożność.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.