Uwaga oszust! Mężczyzna z Jeleniej Góry naciągał ludzi na meble ogrodowe!

Policjanci z Jeleniej Góry zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który oszukał co najmniej 21 osób na łączną kwotę blisko 6 tys. złotych.

Mężczyzna wystawiał w internecie ogłoszenia o sprzedaży mebli ogrodowych, pobierał zaliczki lub opłaty za transport, a następnie znikał bez śladu.

Mechanizm oszustwa

39-latek działał na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Zamieszczał oferty sprzedaży mebli ogrodowych po atrakcyjnych cenach. Chętni klienci wpłacali na jego konto zaliczki lub opłaty za transport, licząc na szybki i bezproblemowy zakup. Niestety, po otrzymaniu pieniędzy, oszust przestawał odpowiadać na wiadomości i blokował numery telefonów.

Zatrzymanie i zarzuty

Sprawa oszustw wyszła na jaw dzięki zgłoszeniom pokrzywdzonych osób. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze ustalili tożsamość oszusta i zatrzymali go w jego mieszkaniu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty oszustw.

Kara i dalsze działania

Za popełnione przestępstwa 39-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności sprawy i nie wykluczają, że oszukanych osób może być więcej.

Apel do internautów

Policjanci apelują do internautów o ostrożność podczas dokonywania zakupów w internecie. Należy zawsze dokładnie sprawdzać wiarygodność sprzedawcy, czytać opinie innych kupujących i dokonywać płatności tylko za pobraniem lub u sprawdzonych pośredników.

Pamiętajmy!

  • Nie wpłacaj zaliczek na konta prywatne osób nieznanych.
  • Dokonuj zakupów tylko u sprawdzonych sprzedawców.
  • Zawsze czytaj opinie innych kupujących.
  • Pamiętaj o prawie do odstąpienia od umowy zawartej na odległość.
  • W przypadku oszustwa zgłoś to na policję.

Pamiętajmy, że czujność i zdrowy rozsądek to najlepsza broń w walce z oszustami.