Parlament Europejski zatwierdza przedłużenie bezcłowego handlu UE z Ukrainą

Parlament Europejski podjął decyzję o przedłużeniu bezcłowego handlu Unii Europejskiej z Ukrainą o kolejny rok, zatwierdzając tę inicjatywę 23 kwietnia.

Ograniczenia dotyczyć będą jedynie niektórych importowanych produktów, wyłączając z listy pszenicę i wiele innych artykułów. Dzięki temu, do 5 czerwca 2025 roku, “towary rolne” z Ukrainy będą mogły wjeżdżać na teren UE bez opłat celnych.

Głosowanie nad tym projektem uzyskało poparcie większości europosłów, którzy głosowali 428 za, 131 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Decyzja ta ma na celu wzmocnienie solidarności UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji oraz zabezpieczenie interesów europejskich rolników.

Jednakże, import zbóż z Ukrainy może ulec zmniejszeniu z powodu wprowadzenia nowych przepisów, które umożliwiają Komisji podejmowanie szybkich działań w przypadku zakłóceń na rynku unijnym lub krajowych rynkach UE spowodowanych importem z Ukrainy. Dodatkowo, wprowadzono hamulec bezpieczeństwa w postaci kwot importowych dla wybranych produktów rolnych, takich jak drobi, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasza i miód. Przekroczenie limitów importowych może skutkować ponownym nałożeniem ceł.

Warto zaznaczyć, że limity importowe nie obejmują pszenicy ani jęczmienia, pomimo starań Polski o ich uwzględnienie na tej liście.

Europosłanka Sandra Kalniete (EPL), sprawozdawczyni projektu, podkreśliła, że przedłużenie środków wsparcia handlu potwierdza solidarność UE z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Jest to również krok mający na celu wzmocnienie odporności gospodarczej Ukrainy i ochronę interesów europejskich rolników. Europarlamentarzyści zapewniają, że UE będzie wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa militarnego oraz przystąpienia do UE i NATO.