Mężczyźnie grozi nawet do 5 lat więzienia za fałszywe faktury i wyłudzenie podatku VAT

34-letni mieszkaniec powiatu karkonoskiego stanął przed groźbą nawet 5 lat pozbawienia wolności za posłużenie się fałszywymi fakturami w celu wyłudzenia podatku VAT.

Mężczyzna przedstawił Urzędowi Skarbowemu aż 43 faktury na łączną sumę 391 tysięcy złotych, potwierdzające nieprawdę, dotyczące zakupu paliwa do swojej firmy, które w rzeczywistości nie miało miejsca. Dodatkowo, 34-latek nieuczciwie prowadził księgi przychodów i rozchodów swojej działalności gospodarczej, co doprowadziło do straty Skarbu Państwa na poziomie 125 tysięcy złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przeprowadzili dochodzenie, które umożliwiło przedstawienie mężczyźnie zarzutów związanym z wyłudzeniem podatku VAT i narażeniem Skarbu Państwa na straty. 34-latek usłyszał zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Jeleniej Górze.

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna w okresie od stycznia 2018 roku do lipca 2021 roku wielokrotnie korzystał z fałszywych faktur. Przedstawił 43 faktury na łączną kwotę 391 tysięcy złotych, które poświadczały nieprawdę i dotyczyły zakupu paliwa do jego firmy, choć takie transakcje nie miały miejsca. Ponadto, nieuczciwie prowadził księgi przychodów i rozchodów swojej działalności, co doprowadziło do straty Skarbu Państwa w podatku dochodowym i podatku VAT na poziomie 125 tysięcy złotych. Obecnie mężczyzna zobowiązany jest do zwrotu pobranego podatku wraz z odsetkami na rzecz Skarbu Państwa.

Obecnie funkcjonariusze prowadzą szczegółowe śledztwo w tej sprawie, a mieszkaniec powiatu karkonoskiego odpowie przed sądem za swoje czyny. Dodatkowo, grozi mu kara grzywny, a policjanci zabezpieczyli mienie o wartości 30 tysięcy złotych na poczet ewentualnej kary finansowej.