Ostrzeżenie Europejskiej Agencji Leków dotyczące stosowania pseudofedryny w lekach na przeziębienie.

Europejska Agencja Leków (EAL) wydała ostrzeżenia związane z pseudofedryną, substancją popularnie stosowaną w lekach na przeziębienie.

Komitet ds. bezpieczeństwa EAL opublikował nowe zalecenia mające na celu minimalizację ryzyka dwóch poważnych dolegliwości neurologicznych, a mianowicie zespołu tylnej odwracalnej encefalopatii (PRES) oraz zespołu odwracalnego zwężenia naczyń mózgowych (RCVS).

Schorzenia te mogą prowadzić do zmniejszonego dopływu krwi do mózgu, co potencjalnie skutkuje poważnymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. EAL zaleca, aby leków zawierających pseudofedrynę nie stosować u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, które jest nieleczonym lub opornym na leczenie, oraz u osób z nagłą lub przewlekłą chorobą nerek lub ich niewydolnością.

Dodatkowo, pracownicy służby zdrowia zostali wezwani do doradzenia pacjentom zaprzestania natychmiastowego stosowania leków z pseudofedryną i zgłaszania się na leczenie w przypadku wystąpienia objawów PRES lub RCVS, takich jak silny i nagły ból głowy, nudności, wymioty, splątanie, drgawki i zaburzenia widzenia.

Pseudofedryna jest substancją aktywną w wielu lekach na przeziębienie, zarówno na receptę, jak i bez niej. Substancja ta jest stosowana do łagodzenia objawów kataru, bólu gardła i utrudnionego oddychania poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa oraz rozszerzanie oskrzeli. Ostrzeżenia dotyczące PRES i RCVS zostaną teraz uwzględnione w ulotkach dołączanych do leków z pseudofedryną, obok istniejących ostrzeżeń dotyczących ryzyka niedokrwienia układu sercowo-naczyniowego i naczyń mózgowych.

Najpopularniejsze leki z pseudoefedryną to przede wszystkim: Gripex Hot, Ibuprom Zatoki, GripBloker, Sinulan, RenoPuren Zatoki, Cirrus, Acatar, Sudafed, Tabcin, Nurofen, Claritine, Metafen, Ibum oraz Aspirin. Są to preparaty dostępne w postaci tabletek, proszku do rozrobienia z wodą, a także syropów