Oszuści nieustannie pracują nad nowymi sposobami popełniania przestępstw i wyłudzania pieniędzy od innych osób.
Poszukują swoich ofiar, często wykorzystując różne metody manipulacji i kłamstwa. W tym przypadku posłużyli dobrze znanymi metodami na „policjanta” i „prokuratora”, a mimo to jeleniogórzanka uwierzyła w przedstawioną przez nich legendę i straciła blisko 133 tysiące złotych.
Czy to prawdziwy policjant? Ostrożność zawsze na pierwszym miejscu!
4 października 2023 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenia w sprawie oszustwa metodą na „policjanta” i na „prokuratora”. Pokrzywdzona uwierzyła, że bierze udział w akcji policyjnej z udziałem prokuratury dotyczącej oszustw bankowych. Jako pierwszy zadzwonił do seniorki mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP, poprosił o numer telefonu komórkowego, gdyż stacjonarny miał być podsłuchiwany, a następnie za jego pomocą wydawali jej kolejne instrukcje. Następny rozmówca podał się za prokuratora i poinformował ją, że jest prowadzone postępowanie, w które zamieszani są pracownicy poczty i różnych banków. Mężczyzna poprosił kobietę o pomoc w ich ustaleniu, a następnie polecił jej, aby udała się o różnych placówkach bankowych, w tym również do Kamiennej Góry i wybrała ze swojego konta gotówkę. Pokrzywdzona postąpiła zgodnie z instrukcją, a następnie pozostawiła pieniądze we wskazanych przez oszustów miejscach, w tym również w koszu na śmieci. W ten sposób straciła blisko 133 tysiące złotych.
Pamiętajmy, że policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Poza tym obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod 112 – jest to numer alarmowy i nie trzeba nawet mieć pieniędzy na koncie, jeżeli mamy telefon „na kartę”. Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych, ani nie żądają ani nie przyjmują pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie “zabezpieczają” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.
Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.
Pamiętajmy, że nasza ostrożność może uchronić nas i innych przed oszustwami. Warto przekazywać tę wiedzę dalej, szczególnie osobom starszym, które często padają łupem tego rodzaju przestępstw.
Nie dajmy się zwieść oszustom!