Warsztaty Lawinowe im. Andrzeja "Sokoła" Sokołowskiego: Pamięć o Wyjątkowej Postaci

Nadchodzące Warsztaty Lawinowe, noszące imię Andrzeja “Sokoła” Sokołowskiego, obiecują być wyjątkowe.

W tym roku, po raz pierwszy, oprócz szkolenia i przekazywania wiedzy o zagrożeniach lawinowych, uczestnicy będą uczcić pamięć „Sokoła” – pomysłodawcy i organizatora pierwszej edycji warsztatów. Wydarzenie to zaczęło się jako inicjatywa zbiórki na pomoc w walce z nowotworem dla Macieja Abramowicza, byłego Naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR, w 2018 roku.

Andrzej “Sokół” Sokołowski był instruktorem GOPR, członkiem służby śniegowo-lawinowej. Jego zaangażowanie nie ograniczało się jedynie do pomocy w górach, ale także do rozwoju ratownictwa w Karkonoszach i edukacji kolejnych pokoleń ratowników i instruktorów GOPR.

Pochodzący z gór, Sokół zawsze był związany z górami, narciarstwem i wspinaczką. Wspinaczka stała się jego pasją i życiową drogą. Jego osiągnięcia obejmowały kotlinę jeleniogórską, Tatry, Alpy i Himalaje. Wspólnie z Michałem Królem i Przemkiem Wójcikiem wytyczył nową drogę na północnej ścianie Pharilapcha (6012 m) w Himalajach, dokonując jednego z najlepszych polskich przejść w stylu alpejskim tamtej dekady. Startował także z sukcesami w zawodach skialpinistycznych.

Sokołowski, znany ze swojego spokoju i cierpliwości, był nie tylko doświadczonym instruktorem i przewodnikiem, ale także inspirującym autorytetem. Zginął tragicznie w Tatrach Wysokich 21 września 2022 roku w rejonie Staroleśnego Szczytu wraz ze swoją żoną Roksaną.

Warsztaty Lawinowe, które noszą jego imię, stanowią hołd dla wyjątkowej postaci, która pozostawiła niezatarte ślady w polskim alpinizmie i ratownictwie górskim. Wydarzenie nie tylko propaguje bezpieczeństwo w górach, ale także uczci pamięć Sokoła jako przyjaciela, mentora i pasjonata górskich wyzwań.