Potwierdzony nowy skutek uboczny szczepionki AstraZeneca - Rzecznik Praw Pacjenta wznawia sprawy odszkodowań

Rzecznik Praw Pacjenta potwierdził, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa została uznana za działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca). W związku z tym, Rzecznik wznawia z urzędu postępowania w sprawach, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Osoby, które doznały tego skutku ubocznego i trafiły do szpitala, a wcześniej nie złożyły wniosku do Rzecznika, mają możliwość tego teraz.

Pacjenci, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnego zakrzepicy, a później byli hospitalizowani przez co najmniej 14 dni, są zachęcani do złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego jest potwierdzenie wystąpienia jednego z działań niepożądanych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Lista działań niepożądanych ulega aktualizacji w miarę monitorowania bezpieczeństwa szczepionek. W przypadku Vaxzevria dodano do niej m.in. zakrzepicę naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulicę, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Teraz, żylne choroby zakrzepowo-zatorowe również zostały dołączone do tej listy.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zachęca osoby dotknięte tym działaniem niepożądanym do składania wniosków o odszkodowanie. Zgodnie z ustawą, osoby, które doznały działań niepożądanych, mogą złożyć wniosek w ciągu roku od daty aktualizacji. W przypadku Vaxzevria, termin ten mija 21 września 2024 roku.

Warto wspomnieć, że Rzecznik Praw Pacjenta wcześniej podjął podobne kroki w związku z działaniami niepożądanymi jednodawkowej szczepionki Jcovden (Johnson & Johnson). Osoby doświadczające zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia po szczepieniu Jcovden mogą również składać wnioski o świadczenie, a termin na to minie 4 lipca 2024 roku.

Do tej pory, w 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku, Rzecznik Praw Pacjenta przyznał łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku ze szczepieniami przeciw COVID-19. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych obejmuje również szczepienia obowiązkowe od początku bieżącego roku.

Szczegółowe informacje dotyczące złożenia wniosku do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych można znaleźć TUTAJ.