Zatrzymano oszusta który okradał seniorów na Policjanta.

Wczoraj (28.06.23r.)jeleniogórski sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na 2 miesiące wobec 46-letniego mężczyzny, który odbierał pieniądze od dwóch seniorek oszukanych metodą na tzw. ”policjanta”. Łącznie mężczyzna odebrał 63 tysiące złotych. 46-latek został ujęty przez wnuczka jednej z pokrzywdzonych, a następnie przekazany w ręce policjantów. 

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przedstawili zarzut oszustwa 46-letniemu obywatelowi Czech, który odebrał pieniądze od seniorek oszukanych metodą, na tzw. ”policjanta”.

26 czerwca 2023 roku jeleniogórscy policjanci zostali powiadomieni o oszustwach na szkodę dwóch seniorek w wieku 93 i 96 lat. Ze zgłoszenia wynikało, że zostały one oszukane metodą, na tzw. „policjanta”. Osoba podająca się za funkcjonariusza Policji poinformowała pokrzywdzone, że członkowie ich rodzin mieli wypadek i potrzebne są pieniądze w celu wykupienia ich z aresztu. Po odbiór gotówki zjawił się 46- latek. Łącznie łupem oszustów padło 63 tysiące złotych.

Mężczyzna  miał pecha, gdyż w międzyczasie w mieszkaniu jednej z seniorek zjawił się jej wnuk, który kiedy zorientował się, że doszło do przestępstwa rzucił się w pościg za 46-latkiem i go ujął, a następnie oddał w ręce policjantów.

Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. Teraz za popełnione przestępstwa grozić mu może nawet do 8 lat pozbawienia wolności. 28 czerwca br. Sąd Rejonowy  w Jeleniej Górze na wniosek Prokuratury Rejonowej zastosował wobec 46-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy.

Pamiętajmy! Policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Poza tym obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod 112 – jest to numer alarmowy i nie trzeba nawet mieć pieniędzy na koncie, jeżeli mamy telefon „na kartę”.

Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.

Pamiętajmy! Oszuści  wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron.

Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi.

Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji.

W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE!

Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

 

Foto:Policja