Policja z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podjęła interwencję wobec 69-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego, podejrzanego o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie zdarzenia drogowego. Incydent ten jest kolejnym przypadkiem, który rzuca światło na ryzyko, jakie niesie ze sobą jazda po alkoholu.
Zdarzenie miało miejsce 26 marca 2024 roku, około godziny 18:00, gdy policjanci zostali skierowani do jednej z miejscowości gminy Podgórzyn, gdzie doszło do kolizji drogowej. Kierowca Toyoty, 69-letni mężczyzna, na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas i zderzył się z pojazdem marki Skoda, prowadzonym przez 24-letnią kobietę. Na szczęście nikomu w wyniku zdarzenia nic się nie stało, jednakże podejrzenie nietrzeźwości kierowcy Toyota pojawiło się w trakcie interwencji, gdy funkcjonariusze wyczuli od niego silną woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało aż 1,9 promila alkoholu w organizmie.
Reakcja policji była natychmiastowa – pojazd został zabezpieczony, a 69-latek zatrzymany. Teraz mężczyzna stanie przed sądem, gdzie za swoje czyny może ponieść konsekwencje w postaci kary pozbawienia wolności do lat 3, wysokiej grzywny, zakazu prowadzenia pojazdów oraz utraty prawa jazdy i samochodu.
Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości. Osoby decydujące się na jazdę po alkoholu muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, włączając w to utratę pojazdu.
Zgodnie z przepisami prawa, w przypadkach takich jak omawiane zatrzymanie, sąd może orzec przepadek pojazdu mechanicznego, szczególnie gdy kierujący przekroczył dopuszczalne normy alkoholu we krwi, znajduje się w okresie zakazu prowadzenia pojazdów, lub był już wcześniej skazany za podobne przestępstwo.